Na wyspie Bali, w otoczeniu rajskiej przyrody i uśmiechniętych mieszkańców, każdy może odnaleźć harmonię i spokój. To właśnie tutaj można rozkoszować się w klimacie chill-out, delektując się w promieniach słońca tradycyjną i najdroższą kawą na świecie – kopi luwak. To również na tej wyspie pisarka Elisabeth Gilbert odkryła swój eden i opisała go w książce „Jedz, módl się i kochaj”, czego następstwem był film o tym samym tytule.
Bali należy do archipelagu Indonezji, który tworzy niemal 18 tys. niewielkich wysepek. Wyspa przyciąga turystów wyjątkową przyrodą z bujną, tropikalną roślinnością, która oplata szczyty wulkanów, a malownicze jeziora sąsiadują z tarasami ryżowymi. Nie brakuje też piaszczystych plaż zachwycających białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą Oceanu Indyjskiego. Będąc na Bali, nie można pominąć wspaniałej tradycyjnej architektury. Znajduje się tutaj ponad 20 tysięcy mistycznych świątyń! Wyjątkową atrakcją będzie wizyta w Pura Belanjong (z najstarszą inskrypcją na Bali), Pura Segara (z posągami wykonanymi z białego koralu) czy Pura Batukaru w Tabanon.
Warto również poznać samych Balijczyków. Słyną oni z niezwykłej gościnności i serdeczności. Żyją spokojnie, uśmiechając się i modląc. Gości na wyspie witają wspaniałym ryżowym winem oraz półmiskiem pełnym egzotycznych owoców. W tym miejscu czas się zatrzyma, a radość gospodarzy wyspy na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.
Co warto zwiedzić na Bali?
Wyspę Bali można podzielić na dwa główne rejony: Bali Wschodnie, do którego zalicza się region Densapar, region Ubud, Archipelag Penida, region Karangasem oraz Bangli. Bali Zachodnie obejmuje region Buleleng, Jembrana oraz Tabanan. Turyści decydują się najczęściej na odwiedzenie wschodniej części wyspy, która oferuje szeroki wachlarz atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania.
Denpasar to stolica Bali i główny ośrodek administracyjno-ekonomiczny. Znajduje się tu port lotniczy Denpasar Ngurah Rai, rzymskokatolicka diecezja Denpasar oraz wiele luksusowych kurortów i hoteli turystycznych. Będąc w Denpasar nie sposób nie odwiedzić XVII-wiecznej świątyni Pura Taman Ayun, deszczowego lasu Monkey Forest, który jest symbolem harmonii między światem ludzi a światem zwierząt. Na uwagę zasługuje również niezwykle zielony wąwóz Tanah Wnuk. Niedaleko stolicy, w mieście Ubud, można zwiedzić liczne muzea, na przykład Muzeum Puri Lukisan i Muzeum Neka. U podnóży wulkanu Gunung Agung, najwyższego szczytu Bali, znajduje się największa na wyspie świątynia o nazwie Pura Besakih. Wulkan jest czynny, a jego ostatnia aktywność miała miejsce w listopadzie w 2017 roku.
W mieście Singaraja znajduje się założona na początku XX wieku przez Holendrów wielka biblioteka Gedong Kirtya. Miejsce skrywa około 3000 balijskich rękopisów spisanych na specjalnie do tego przygotowanych palmowych liściach. Z kolei miłośnicy ludowych wytworów artystycznych będą zachwyceni wizytą w Ubud, gdzie znajdują się liczne stragany, bazarki oraz pracownie rzemieślnicze. Można tu kupić ręcznie robione dzieła sztuki.
Bali to część wielkiego trójkąta koralowego, na obszarze którego znajduje się ponad 500 różnych gatunków koralowców budujących tamtejszą rafę. Z tego powodu miłośnicy zachwycających dech w piersi widoków obligatoryjnie muszą odwiedzić archipelag Penida, który słynie z pięknych raf koralowych oraz licznych ośrodków do nurkowania.
Równie spektakularne są piaszczyste plaże w regionie Karangasem, których wody skrywają wraki dwóch statków z czasów II wojny światowej. Turyści szukający adrenaliny z pewnością skuszą się na wizytę w Tanjung Benoa, gdzie pod okiem instruktora można skorzystać z wodnego plecaka odrzutowego.
BBC Travel w 2011 roku nagrodziło Bali jako drugą, zaraz po greckiej Santorini, najlepszą turystyczną wyspę na świecie.
Co warto wiedzieć o Bali?
- Bali zamieszkują głównie hindusi stanowiący ponad 80% społeczności, około 13% stanowią muzułmanie, a niecałe 4% chrześcijanie
- Klasycznym tańcem Bali jest Kecak, który powstał w latach 30. XX wieku. Oparto go na historii hinduskiego eposu o Ramayanie
- Warto odwiedzić tradycyjne targowisko – Pasar Bandung
- Bali zamieszkuje ponad 280 różnych gatunków ptaków
- Znanym trunkiem jest wino palmowe oraz wino ryżowe.
- Dominującą uprawą na Bali jest ryż, który ma tutaj około 100 odmian. Je się go niemal przez cały rok, nawet trzy razy dziennie, w różnej postaci.
- Na wyspie wygodnym środkiem lokomocji są małe busy, jednak aby do nich wejść, należy je zatrzymać poprzez machanie ręką i krzyczenie „stop”.
Źródło: tui.pl/wypoczynek/indonezja/bali
Tekst: Anna Molęda-Kompolt
Zdjęcia: Pixabay