Na Węgrzech, nad brzegiem jeziora Balaton, znajduje się miasteczko, które w czerwcu zmienia się w liliową krainę, oferując odwiedzającym niezapomniane przeżycia, produkty i festiwale poświęcone właśnie lawendzie.

Długie pasma liliowych i fioletowych kwiatów, intensywny, otulający zapach, bajkowa atmosfera: tak Tihany wita przybywających w letnie miesiące. Dzięki rozległym polom lawendy turyści chętnie odwiedzają to miasteczko, aby się zrelaksować, zanurzyć w naturze i zrobić niezapomniane zdjęcia obok malowniczego opactwa benedyktyńskiego. Lawenda zbierana w Tihany ma wyższą zawartość olejków eterycznych niż ta z Francji, dzięki unikalnym warunkom półwyspu, który jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miejsc na Węgrzech.

Perła nad Balatonem, która co roku coraz bardziej zachwyca swoim naturalnym pięknem i architektonicznymi skarbami, jest gospodarzem Festiwalu Lawendowego od 21 do 30 czerwca. Przez cały tydzień letnią gwiazdą jest tu pachnąca roślina, a odwiedzający są zapraszani do uczestnictwa w zbiorach lawendy, wydarzeniach tematycznych, wystawach oraz wycieczkach z przewodnikiem. Program obejmuje również obserwację procesu destylacji, zdobywanie wiedzy niezbędnej do uprawy lawendy oraz odkrywanie różnorodnych produktów wykonanych z tego fioletowego kwiatu. Na trasie karnawału w wielu miejscach znajdują się trybuny.

Aby promować dobrostan ciała i ducha, olejki i herbaty z lawendy często są używane do redukcji stresu i poprawy spokojnego snu. W pielęgnacji skóry popularne są mydła z lawendy ze względu na ich łagodzące działanie, a także inne kosmetyki takie jak balsamy, kremy do twarzy czy szampony, które również oferują kojące korzyści. Tutaj odwiedzający mogą znaleźć i cieszyć się lawendową kawą i cappuccino, wypiekami, fioletowymi lemoniadami oraz musującymi koktajlami.

Tihany, ze swoim ponadczasowym urokiem jest niezwykłą destynacją dla wszystkich, którzy pragną odkryć piękno i kulturę Węgier. To malownicze miasteczko nad jeziorem Balaton, gdzie pola lawendy zmieniają się w fioletowe morze, oferuje niepowtarzalne przeżycia, które na zawsze pozostają w pamięci odwiedzających Tihany. Dla tych, którzy chcą zgłębić tę okolicę, Węgry kryją unikalne atrakcje, takie jak Dom Papryki, gdzie można poznać tradycję przetwarzania tej przyprawy; Dom Lawendy w Centrum Turystycznym; „Pachnąca Podróż w Czasie”, interaktywna i bezpłatna wycieczka w Domu Perfum; Dom Porcelanowych Lalek; malownicze szlaki turystyczne oraz rejsy promowe po jeziorze Balaton.

htpps://visithungary.com

Tekst i Zdjęcia: Visit Hungary

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »