City-break to jedna z ulubionych form wypoczynku wśród Polaków. W ostatnim czasie to jedno z bardziej gorących haseł przewijających się przez oferty zarówno touroperatorów, jak i linii lotniczych. Z jednej strony stanowi pewną odpowiedź na nowy model spędzania czasu, krótsze wyjazdy kilka razy w roku, zamiast 1-2 dłuższych, typowo wakacyjnych. Krótki wyjazd oznacza niewielkie wydatki, a daje możliwość zobaczenia niezwykłych miejsc. Idealnym krajem na taki wyjazd jest właśnie Malta z wyspą Gozo.
Malta to niewielki kraj położony między Afryką a Europą. Swojej lokalizacji zawdzięcza fantastyczny klimat. Jeszcze w październiku średnia temperatura utrzymuje się tu na poziomie 26-27℃. W listopadzie jest nieco chłodniej, choć 23-24℃ to fantastyczna temperatura do zwiedzania i spacerów. Powierzchnia Malty jest porównywalna do Krakowa, zatem bez trudu można zwiedzić tą niewielką wyspę podczas krótkiego city-breaku.
Weekend na Malcie
Jesienią na wyspę nie przyjeżdża tak wielu turystów, dzięki czemu można uniknąć tłumu ludzi w miastach, jak i w komunikacji miejskiej. Ciekawe atrakcje warte odwiedzenia znajdą tu studenci, pary, rodzice z dziećmi, a także rodziny wielopokoleniowe. Wystarczy przygotować odpowiedni plan wycieczki.
Niezależnie od wieku turystów, jednym z ciekawszych punktów każdej wycieczki może być Rejs po Zatoce Wielki Port (ang. Grand Harbour). Spacerując po Valletcie (stolicy Malty), warto zajrzeć do Górnych i Dolnych Ogrodów Barrakka, między którymi można również przemieszczać się windą.
Kolejnym obowiązkowym punktem powinna być wizyta w Mediterraneo Marine Park, gdzie na turystów czekają pokazy z udziałem delfinów, lwów morskich, a także papug. Najmłodsi będę się dobrze bawić również w wiosce Popeye’a. Powstała ona na potrzeby musicalu, jednak tak dobrze wpasowała się w miejscowy krajobraz, że ostatecznie zamieniono ją w park rozrywki. Dla starszych dzieci, w programie zwiedzania warto znaleźć miejsce na wycieczkę na quadach wzdłuż wybrzeża, wyprawę kajakową lub trekking po uroczej i dzikiej wyspie Gozo.
Śladami maltańskiej historii
Stolica Malty została w całości wpisana na listę UNESCO, jednak warte uwagi są nie tylko jej wyjątkowe uliczki i kolorowe balkony. Miłośnicy historii mogą zwiedzić tam Muzeum Wojny w Forcie St. Elmo (ang. National War Museum – Fort St. Elmo), podziemny kompleks Lascaris War Rooms, a także Narodowe Muzeum Archeologiczne (ang. National Museum of Archeology). W pobliżu stolicy warto zobaczyć również interaktywne centrum naukowe Esplora.
Dla tych, którzy będą chcieli zagłębić się w maltańską kulturę i sztukę, warto zwiedzić również wioskę rybacką Marsaxlokk, gdzie na wodzie unoszą się dziesiątki charakterystycznych drewnianych, kolorowych łódek. Widok jest bardzo ciekawy. Dodatkowo wzdłuż portu rozstawia się targ ze świeżymi rybami, owocami morza, a także ubraniami i pamiątkami, co zachęca do zakupienia pamiątek z tego niezwykle przyjemnego miejsca.
Zaledwie 12 kilometrów na zachód od Valetty leży dawna stolica Malty, średniowieczna Mdina. Położona na wzgórzu, skąd roztacza się imponujący widok na całą wyspę, od wieków urzeka wszystkich odwiedzających swoim orientalnym pięknem oraz wyjątkową ciszą, skrytą wśród wąskich i wypalonych słońcem uliczek. Nazywana jest również „Miastem Ciszy” i niemalże całkowicie wyłączona jest z ruchu samochodowego. Zabudowa Mdiny to mieszanka wpływów architektury barokowej oraz normandzkiej. Przestrzeń miasta skrywa w sobie wiele niezwykłych budowli, z których większość służy dziś jako domy prywatne. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście jest bez wątpienia Katedra Nawrócenia świętego Pawła, zlokalizowana na głównym placu miejskim. To miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie.
Malta z podwodnej perspektywy
O ile lądowe atrakcje Malty są turystom bardzo dobrze znane, o tyle te podwodne zdają się pozostawać w ich cieniu. Warto dodać, że to właśnie w pobliżu tej niewielkiej wyspy można korzystać z uroków najczystszej wody w Morzu Śródziemnym. Dzięki temu nurkowanie w tym regionie gwarantuje niezwykłe przeżycia i widoki.
Od 29 sierpnia b.r. nurkowanie na Malcie jest jeszcze przyjemniejsze za sprawą udostępnienia turystom wraku „Hefajstosa”, który ma niezwykle ciekawą historię. To tankowiec, który wykorzystywano do transportu ropy naftowej. Niestety, 10 lutego 2018 roku wpadł on na mieliznę, a kiedy przetransportowano go do Grand Harbour, okazało się, że jego naprawa nie jest opłacalna , a tym samym ogromna jednostka została spisana na straty.
Zdecydowano, że zostanie on zatopiony i przygotowany do zwiedzania na potrzeby turystyki. Plan zakładał profesjonalne przystosowanie jednostki do zatopienia i stworzenie sztucznej rafy, a także atrakcji dla nurków z całego świata w jednym. Przed zatopieniem z wraku usunięto wszystkie paliwa, smary, oraz inne substancje. Usunięto również potencjalnie niebezpieczne przedmioty oraz podjęto decyzję, że jednostka zostanie zatopiona w miejscu ubogim w faunę i florę, dzięki czemu nie zaszkodzi to lokalnemu ekosystemowi, a wręcz przeciwnie, stworzono nowe miejsce, które może stać się domem dla roślin i zwierząt.
Zatem od 29 sierpnia turyści moją nową atrakcję na Malcie i mogą nurkować oraz penetrować wrak tankowca zatopionego u wybrzeży Xatt l-Aħmar na wyspie Gozo. Wyprawę w jego pobliże można zorganizować samodzielnie, lub skorzystać z oferty jednego z lokalnych operatorów nurkowych. Co ciekawe miejsce przystosowane jest zarówno do potrzeb doświadczonych nurków, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją podwodną przygodę.
Jak głęboko znajduje się wrak? Jego rufa spoczywa 47 metrów pod wodą. Najpłycej znajduje się sterówka, którą od powierzchni dzielą 33 metry, a dziób jednostki spoczął na głębokości 34 metrów.
Malta to zdecydowanie idealne miejsce na krótki city break z gwarancją wielu niezwykłych wrażeń i atrakcji, które na długo pozostaną w pamięci.