Słynny pisarz Fray Lesco jako pierwszy nazwał Gran Canarię „kontynentem w miniaturze”, mówiąc, że kiedy w górach w centrum sypie śnieg, kilka kilometrów poniżej można opalać się na plaży. Chociaż śnieg, nawet w najwyższych partiach wyspy, nie jest czymś naturalnym, to ze względu na niebywałą różnorodność  krajobrazów Gran Canaria w pełni zasługuje na takie właśnie określenie. Właśnie takiej wyspy doświadczyłam wybierając się tam na moje niezapomniane, rodzinne wakacje.

        Gran Canaria to jedna z głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, należącego do Hiszpanii. Leży na Oceanie Atlantyckim, około 150 kilometrów na zachód od wybrzeży Afryki Północnej, na wysokości Maroka i Sahary Zachodniej. Wyspa ma powierzchnię około 1,560 km², co czyni ją trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu, po Teneryfie i Fuerteventurze. Klimat jest zróżnicowany i subtropikalny, charakteryzujący się łagodnymi, ciepłymi zimami i gorącymi latami. Północna część wyspy jest bardziej wilgotna i zielona, podczas gdy południowa część jest bardziej sucha i słoneczna. Centralną część wyspy zajmują góry, z najwyższym szczytem Pico de las Nieves (1,949 m n.p.m.). Wybrzeża oferują zarówno piaszczyste plaże, jak i skaliste klify. Gran Canaria to wyjątkowe miejsce, które łączy naturalne piękno, różnorodność klimatyczną i strategiczne położenie, czyniąc je jednym z najważniejszych celów turystycznych na świecie.

Wyspa w miniaturze: stolica i okolice

          Zwiedzanie Las Palmas de Gran Canaria, czyli stolicy wyspy,  warto zacząć od wizyty w historycznej części miasta. To właśnie tutaj w 1478 roku wylądował Juan Rejon ze swoimi ludźmi i założył pierwsze kastylijskie miasto archipelagu. Jedną z największych atrakcji jest Casa Museo Colon – pięknie odnowiona tradycyjna kanaryjska posiadłość, w której urządzono Muzeum Krzysztofa Kolumba. Wewnątrz muzeum przygotowano ciekawe wystawy przybliżające podróże Kolumba (w jednej z sal zrekonstruowano nawet wnętrze jednego z żaglowców słynnego odkrywcy!) oraz roli Wysp Kanaryjskich jako przystanku do Nowego Świata. Poza tym w podziemiach muzeum można zobaczyć przedmioty użytkowe i kamienne wyroby religijne Indian Ameryki Południowej. Zaledwie kilka kroków dalej znajduje się najstarsza kapliczka w mieście Ermita de San Antonio Abad, zbudowana w miejscu słynnego obozu wojskowego Juana Rejona.

      Miłośnicy sztuki współczesnej powinni zajrzeć do pobliskiego Centrum Sztuki Centro Atlantico de Arte Modemo CAAM, gdzie można zobaczyć prace XX-wiecznych kanaryjskich artystów oraz ciekawe wystawy czasowe. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest otoczony zabytkowymi kamienicami Plac Świętej Anny (Plaza de Santa Ana), której strzegą odlane z brązu posągi sympatycznych psiaków. Przy eleganckim placu wznoszą się zabytkowe budynki o znaczeniu historycznym, administracyjnym i religijnym m. in. XVII-wieczny Palacio Regental , XIX wieczny budynek Casas Consistoriales, Pałac Biskupów (Palacio Episcopal) oraz Katedra Świętej Anny (Catedral de Santa Ana). Warto wjechać na wieżę Katedry, skąd pięknie widać panoramę miasta. Najspokojniejszą dzielnicą Las Palmas, którą polecam zobaczyć jest Ciudad Jardin, założona na początku XX wieku przez brytyjską elitę. Eleganckie wille i rezydencje otaczają tu kolorowe ogrody, a w samym centrum dzielnicy leży Park Doramas (Parque Doramas), gdzie zielone alejki, kaskady wodne oraz endemiczne gatunki kanaryjskich roślin tworzą oazę spokoju w centrum wielkiego miasta. Na terenie parku znajduje się wioska kanaryjska Pueblo Canario, zaprojektowana przez malarza symbolistę Nestora Martina Fernandeza de la Torre. Co niedziela ok. 11:30 odbywają się tu występy grup folklorystycznych, które warto obejrzeć, aby przybliżyć sobie kulturę wyspy.  

       Zaledwie parę przecznic na południe miasto kończy się, ustępując miejsca trzykilometrowej złocistej plaży, którą uważa się za jedną z najpiękniejszych plaż miejskich w Hiszpanii. Szeroki pas złocistego piasku obmywa krystalicznie czysta woda, która dzięki leżącej ok. 100 m od brzegu naturalnej rafie La Barra de Las Canteras jest spokojna, chociaż w wietrzne dni jest tam dużo się surferów. Biegnąca wzdłuż promenada wypełniona jest hotelami oraz przyjemnymi ogródkami restauracji i kawiarni. Przy zachodnim krańcu plaży wznosi się monumentalne Audytorium (Auditorio Alfredo Kraus), kształtem przypominające wychodzący w morze okręt. Odbywają się tu imprezy kulturalne, w tym znany festiwal filmowy. Tuż przed audytorium wytyczono aleję gwiazd, na której swoje dłonie odbijają słynni aktorzy i filmowcy.

         Ok. 10 km na południowy zachód od Las Palmas znajduje się piękny ogród (Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo). Na ponad 27 hektarach rośnie wiele endemicznych roślin kanaryjskich, w tym potężne kaktusy, draceny i palmy. Odtworzono tu nawet kawałek dzikiego lasu wawrzynowego. Miejsce jest niezwykle malownicze i można tam odpocząć po dniu w gwarnym mieście. Miejsce, które trzeba zobaczyć jest największy na wyspie krater wulkanu Caldera de Bandama o średnicy kilometra, głębokości 200 m i obwodzie dochodzącym do 10 km. Znajduje się on ok. 4 km na południe od wspomnianego ogrodu botanicznego. Tuż przy kalderze wznosi się krater Pico de Bandama, z którego roztacza się przepiękny widok na stolicę Gran Canarii.

          Północną część wyspy stanowią głębokie wąwozy z zielonymi dolinami i niewielkimi tradycyjnymi osadami, ciągnące się kilometrami plantacje bananów oraz klifowe wybrzeże w północnej, słabo zaludnionej części Gran Canarii. Natomiast południe wyspy jest głównie kojarzone z potężnym kurortem Maspalomas i pięknymi białymi wydmami. Jeszcze na początku XX wieku Maspalomas było po prostu niewielką osadą na skraju wydm, ze źródełkiem wody pitnej i widoczną z daleka latarnią morską. Wydmy i latarnia istnieją nadal, jednak wokół nich zbudowano trzeci najpotężniejszy kompleks turystyczny w Hiszpanii. Znane pod wspólną nazwą Costa Canaria lub Maspalomas zagłębie turystyczne składa się z kilku kurortów. Dla wielu osób tętniący życiem kurort jest spełnieniem marzeń i miejscem, w którym nigdy nie można się nudzić. Innych odstrasza chmara turystów i brak klimatu „kanaryjskości”. W samym centrum tej turystycznej dżungli usadowiły się przepiękne wydmy Maspalomas, które warte są uwagi w tej okolicy. Na zachód usytuowane są dwie mniejsze i spokojniejsze miejscowości wypoczynkowe: Pasito Blanco z ładnym portem jachtowym oraz Las Meloneras warte odwiedzenia.Jadąc na północ wzdłuż wybrzeża dociera się do osady Pozo Izquierdo, gdzie polecamplażę uważaną za jedną z najlepszych do uprawiania windsurfingu. Co roku odbywają się tu mistrzostwa świata w tym widowiskowym sporcie. Poza kilkoma barami znajduje się tu Międzynarodowe Centrum Windsurfingu. Przy okazji pobytu w tym miejscu warto też zajrzeć do kilku malowniczych, górskich wiosek: Fataga, San Bartolome de Tirajana, Santa Lucia de Tirajana oraz zobaczyć imponującą formację skalną La Fortaleza znajdującą się kilka kilometrów na południe od Santa Lucia. 

       Centrum wyspy zajmują góry i malownicze doliny. Pomiędzy nimi wieloma zakrętami snują się wąskie drogi, z których rozciągają się wspaniałe widoki nie tylko na Gran Canarię, ale również na wulkan Teide na Teneryfie. Natomiast największą atrakcją wschodniej, nieco wypalonej słońcem części Gran Canarii jest wiecznie zielony Barranco de Guayadeque, w którym do dzisiaj mieszkają ludzie w urządzonych w skalnych jaskiniach domach. Na wyspie zachowało się najwięcej pamiątek po pierwotnych mieszkańcach Wysp Kanaryjskich. Jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych jest wzgórze Cuatro Puertas, gdzie odkryto liczne zespoły jaskiń wydrążonych w skale przez Guanczów. Aby zobaczyć, jak wyglądają współczesne jaskinie od środka, wystarczy wejść do którejś z dwóch restauracji – Guayadeque w Cuevas Bermejas lub Tagoror w głębi wąwozu. Można w nich również zamieszkać, co bez wątpienia jest bardzo ciekawym doświadczeniem, które pozostanie na długo w pamięci.

      Mieszkańcy Gran Canarii znani są ze swojej gościnności i życzliwości, dzięki czemu atmosfera jest tu przyjazna i relaksująca. Wyspa oferuje szeroką gamę atrakcji i doświadczeń od relaksu na plaży, przygód na świeżym powietrzu, kulturalnych odkryć czy też kulinarnych przyjemności. Pobyt na tej wyspie był dla mnie i mojej rodziny niezwykle ciekawy i odprężający. Gran Canaria to miejsce, które zachwyca i inspiruje.

Tekst: Anna Molęda-Kompolt

Zdjęcia: Pixabay

.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »