Cypr ma wszystko czego dusza zapragnie! Urozmaicone wybrzeża wyspy oferują każdemu coś bliskiego jego gustom. Jednak tysiące turystów przyciągają tu nie tylko idealny klimat czy rajskie zatoczki z turkusową wodą, ale również warto zagłębić się w świat cypryjskiej fauny i flory.

Cypr jest trzecią wyspą po Sycylii i Sardynii pod względem wielkości (powierzchnia 9,3 tys. km2) i leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr od 1974 roku dzieli się pod względem kulturowym, jak i administracyjnym na dwie części: północną, zamieszkałą przez Turków, wyznawców Islamu (nazywaną Turecką Republiką Cypru Północnego) i południową, zamieszkałą przez prawosławnych Greków. Stolicą Cypru jest Nikozja, największe miasto na wyspie, a zarazem jedyna na świecie stolica podzielona na dwie części, które oddziela od siebie strefa zdemilitaryzowana utrzymywana przez ONZ.

W części północnej na uwagę zasługuje Kyrenia (Girne). To jedno z ciekawszych pod kątem historycznym miast Cypru Północnego. Turystów kusi klimatycznymi uliczkami, zachwycającym portem z fortem, gdzie licznie cumują jachty. W mieście znajdują  się doskonałe restauracje i bary, które oferują świetnie przyrządzone dania kuchni tureckiej, a także wyborne owoce morza. Dodatkowo, górzysty teren sprawia, że Kyrenia jest wyjątkowo fotogenicznym miejscem. Niewątpliwie, warto spędzić tu wakacje, mimo że w obrębie miasta nie ma żadnych plaż. Najbliższe znajdują się kilka minut jazdy samochodem od Kyrenii, np. w Alsancak.

Cypr nazywany jest krainą wiecznego słońca, a swoim urokiem przyciąga co roku wielu turystów. Warto tu zobaczyć starożytne zabytki, klasztory położone w górach, czy też wypocząć na jednej z malowniczych plaż. Rozległe, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże obrębiają prawie całe wschodnie wybrzeże na północ od Famagusty i południowe wybrzeże nieopodal Larnaki. Liczne zatoki otoczone piaszczystą plażą wcinają się w ląd niedaleko Agii Napy i na zachód od Pafos, w pobliżu Limassolu, a także na północy w okolicy Kerynei. Turkusowe morze wyspy kusi możliwościami nurkowania, snorkelingu oraz innymi aktywnościami sportowymi. Ponadto wyspa ta słynie z gościnności mieszkańców i wyjątkowo smacznej kuchni. Nie wspomnę o tradycyjnych przysmakach takich jak: soutzoukos (soutjouko), palouze i kiefterka. Wygląd tych pierwszych z pewnością przyciągnie naszą uwagę. Bowiem kojarzą się one z długimi, cienkimi i woskowymi świeczkami.

Bogata oferta wycieczek i atrakcji sprawi, że nikt nie będzie się nudził na tej wyjątkowej wyspie. Ponieważ jej obszar jest stosunkowo niewielki, można zwiedzić tu najważniejsze miejsca podczas nawet krótkiego pobytu. Jednym z symboli Cypru jest tak zwana Skała Afrodyty, przy której zgodnie z głoszonym mitem owa bogini miała narodzić się poprzez wyjście z morza. To miejsce to turystyczna wizytówka wyspy, a przy okazji wielu sesji fotograficznych.

Co warto zwiedzić na wyspie?

Najpopularniejszym miejscem na Cyprze jest Pafos, który ma wiele do zaoferowania, w tym antyczne Grobowce Królewskie oraz park archeologiczny. Miasto położone jest nad wybrzeżem, a zatem nie dziwi port oraz piękna turystyczna promenada. Okręg ten jest krainą o bogatej historii, wszak było w czasach starożytnych ważnym państwem-miastem, słynnym w całym ówczesnym świecie dzięki sanktuarium Afrodyty, do którego przybywały pielgrzymki. W epoce Ptolemeuszów i Rzymian właśnie z Pafos namiestnicy rządzili całą wyspą. Na uwagę w tym mieście zasługuje również Dom Dionizosa z antycznymi mozaikami z II-IV w., które snują mityczne opowieści. Ze względu na swe perfekcyjne wykonanie i wybitną wartość estetyczną zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wystawiono je w czterech domach, którym archeolodzy nadali nazwy nawiązujące do ich treści. W bezpośrednim pobliżu domów z mozaikami stoi niewysoka biała latarnia morska z czasów panowania brytyjskiego. Poniżej latarni odkryto rzymski Odeon, mały teatr, w którym odbywały się konkursy poetyckie i występy muzyczne. Również obecnie organizuje się tu koncerty i spektakle w wykonaniu amatorskich zespołów teatralnych.

Kolejnym miastem wartym odwiedzenia jest Larnaka, niegdyś zwana Kition. To właśnie stąd pochodził twórca stoicyzmu i zarazem jeden z najważniejszych filozofów greckich, czyli Zenon z Kition. Nauczał, że  celem człowieka jest rozważny wybór rzeczy, które są zgodne z naturą. Najsłynniejszym jego dziełem była Republika Zenona, w której określił wizję idealnego społeczeństwa stoickiego. Świadomie czerpała ona z Republiki Platona. Zatem zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od fortu-fortecy stojącej przy zachodnim krańcu przybrzeżnej promenady powstałej w 1625 roku. Na dziedzińcu wewnętrznym rozłożono kamienne kotwice, działa, kule armatnie i znaleziska z okolicznych wykopalisk archeologicznych. Na zachód od fortu znajduje się dawna turecka dzielnica. Na jej terenie znajduje się m.in. główny meczet (niegdyś Kościół Świętego Krzyża), obecnie odwiedzany przez ludność przybyłą z Iranu, Egiptu, Syrii i Libanu. Trzeba przyznać, że dzielnica zachowała atmosferę dawnego Cypru. Warto też pamiętać o świętym grobie (Hala Sultan Tekkesi), który jest celem pielgrzymek i znajduje się nad jeziorem Larnaką, między palmami daktylowymi i cyprysami. Było to największe niegdyś islamskie sanktuarium na wyspie, a dziś jest ulubionym motywem fotograficznym na Cyprze.

Na wyspie warto również odwiedzić Limassol (Lemesos), które leży w samym środku południowego wybrzeża. To drugie, co do wielkości miasto na Cyprze jest głównym ośrodkiem cypryjskiego przemysłu winnego. Warto zaznaczyć, że właśnie stąd najłatwiej można dojechać do wielu spośród najważniejszych zabytków wyspy takich jak XV-wieczny Zamek Kolosii czy Kourion, drugie po Pafos stanowisko archeologiczne. Zachowały się tam termy, amfiteatr, mozaiki, fundamenty licznych gmachów miejskich, stadion, duże sanktuarium Apolla Hylastesa, jak również wciąż imponujące pozostałości wielkiej wczesnochrześcijańskiej bazyliki.  

Nie można też zapomnieć o stolicy Nikozji, która jest największym miastem wyspy, a zarazem jedyną na świecie stolicą podzieloną na dwie części: północną i południową. Linia dzieląca północ i południe przebiega przez sam środek starówki. Oznaczono ją murem, wzmocnionym workami z piaskiem i pustymi beczkami po oliwie. Gdzieniegdzie granice wyznaczają też ściany domów. Starówka jest jedyną ciekawą częścią Nikozji – i to po obu stronach muru. To tutaj skupia się większość muzeów i wszystkie historyczne zabytki. Ponad jedna czwarta Cypryjczyków żyje w Nikozji (Lefkosia) i okolicach. Miasto leży w dolinie Mesaoria między górami Kyrenia na północy, Troodos na południowym zachodzie  i niskimi odgałęzieniami tych gór na południowym wschodzie.

Malowniczy Półwysep Akamas

A na koniec polecam jedno z najpiękniejszych miejsc na Cyprze, czyli półwysep Akamas. Stanowi on najbardziej wysuniętą na zachód część wyspy. Gęste lasy, strome nadmorskie klify, niewielkie urocze zatoki są idealnym miejscem dla miłośników kontaktu z naturą. Teren ten nie jest w ogóle zamieszkany przez ludzi i znajduje się pod ścisłą ochroną. Można podziwiać tutaj bardzo ciekawe formy skalne, podobne do naszych Gór Stołowych. Na półwyspie wytyczono kilka szlaków pieszych o zróżnicowanej długości. Najbardziej znane są szlak Adonisa, szlak Afrodyty i szlak prowadzący przez wąwóz Avakas. Warto podkreślić, że spotkamy tu mniej ludzi niż w górach Troodos, bo tutejsze trasy turystyczne nie są aż tak popularne,  jak te położone w górach. Doskonałym pomysłem może być także zwiedzanie tego półwyspu z morza.

Oczywiście Cypr to także idealne miejsce dla fanów nurkowania oraz sportów wodnych. W prawie każdym przybrzeżnym mieście znajdziemy szkoły nurkowania posiadające szeroką ofertę dostosowaną do różnych poziomów doświadczenia. Pod wodą możemy zobaczyć nie tylko ławice kolorowych ryb i jaskinie, ale także wraki statków. Najpopularniejszym na Cyprze i zarazem jednym z najciekawszych na świecie miejsc do nurkowania wrakowego, ale dostępnym jedynie do zaawansowanych nurków, jest Zenobia. To szwedzkiej konstrukcji prom, który zatonął u wybrzeży Cypru podczas pierwszej wyprawy w czerwcu 1980 roku.

Cypr jest świetnym miejscem wypoczynku przez cały rok – zimą panują tu przyjemne temperatury przypominające polską wiosnę, a od maja do października można liczyć na prawdziwe upały. Dla aktywnych podróżników na wyspie jest do dyspozycji 48 szlaków pieszych o łącznej długości przekraczającej 200 kilometrów oraz ponad 40 tras rowerowych – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Natomiast dla osób, które chcą wypocząć z dala od zgiełku miasta i ludzi proponuję udać się w głąb lądu, gdzie w tradycyjnych górskich wioskach można znaleźć ciszę i spokój.  

Kraj ma wiele do zaoferowania właściwie w każdej dziedzinie, więc na pewno nikt nie będzie się tutaj nudził. Osobiście byłam na Cyprze dwa razy, a za chwilę ponownie pakuję walizkę i wyruszam na podbój tej niezwykle rajskiej wyspy 😊

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »