Warszawa, 8 maja 2024 r. – Piłka nożna jest sportem narodowym w Niemczech: miliony miłośników ruchu – chłopców i dziewcząt, mężczyzn i kobiet – są aktywni w sporcie. Profesjonalna piłka nożna jest głównym tematem dla fanów wszystkich pokoleń i klas społecznych; łączy ludzi z różnych środowisk kulturowych i tworzy poczucie tożsamości.

Düsseldorf_Merkur-Spielarena_Fußballstadion

Piłka nożna, jako aktywność sportowa w Niemczech

Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) jest największym związkiem sportowym na świecie. Jest organizacją parasolową dla około 25 000 klubów piłkarskich z ponad siedmioma milionami członków.

Najbardziej znaną amatorską drużyną jest FC Bundestag, w której aktywni i byli parlamentarzyści regularnie trenują i biorą udział w meczach charytatywnych oraz corocznym „Międzynarodowym Turnieju Parlamentarzystów” z innymi drużynami z krajów europejskich.

Sport zawodowy

36 profesjonalnych klubów spełnia obecnie wymagania sportowe i finansowe, aby móc grać w Bundeslidze i Bundeslidze 2. W europejskich rozgrywkach, takich jak Liga Mistrzów i Puchar UEFA, profesjonalne kluby z Niemiec regularnie zajmują czołowe pozycje.

Dzięki swojej wielonarodowej kadrze pokazują również, jakie sport może mieć znaczenie integracyjne. Około 180 zawodowych piłkarzy z 76 krajów gra obecnie w niemieckich klubach.

Jednocześnie ponad 120 piłkarzy z niemieckim obywatelstwem ma kontrakt z zagraniczną drużyną zawodową lub pierwszoligową.


Międzynarodowe sukcesy

W rywalizacji międzynarodowej piłka nożna jest silnym czynnikiem wizerunkowym dla reputacji Niemiec: męska reprezentacja narodowa przyniosła Niemcom cztery tytuły mistrzów świata i trzy tytuły mistrzów Europy. Reprezentacja kobiet jest najbardziej utytułowaną drużyną na świecie po USA, wygrała dwa mistrzostwa świata, osiem mistrzostw Europy oraz Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku.

Piłka nożna jako czynnik ekonomiczny

Od rekreacji po profesjonalne ligi, piłka nożna jest również znaczącym czynnikiem ekonomicznym. Wartość dodana obejmuje na przykład sprzęt zawodników, obozy treningowe, infrastrukturę stadionów i boisk piłkarskich, podróże drużyn i kibiców na mecze wyjazdowe, catering i imprezy, a także prawa medialne i sponsoring.

Leipzig_Red-Bull-Arena_von_oben

Najważniejsze wydarzenia piłkarskie w Niemczech

1974 Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn

1988 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn

1989 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet

2001 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet

2006 Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn

2011 Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet

2024 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn

UEFA EM 2024:

  • Mecz otwarcia 14 czerwca 2024 roku w Monachium: Niemcy – Szkocja
  • Maskotka Mistrzostw Europy, niedźwiedź Albärt, oddaje hołd pluszowemu misiowi wynalezionemu w Niemczech
  • 2,7 miliona biletów na 51 meczów przez 22 dni rozgrywek
  • 10 miast: Berlin, Monachium, Frankfurt/M., Stuttgart, Kolonia, Düsseldorf, Dortmund, Gelsenkirchen, Lipsk i Hamburg
  • Finał: 14 lipca 2024 r. w Berlinie

O DZT

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT, wspólnie ze stowarzyszeniami i podmiotami gospodarczymi zajmuje się tworzeniem strategii oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej.

Główne cele DZT:

  • ukierunkowane badanie rynku i analiza potrzeb klientów (Sinus-Milieus) jako podstawa działań opartych na dowodach
  • zarządzanie relacjami i wymiana know-how w celu wsparcia średnich przedsiębiorców branży turystycznej
  • zwiększenie świadomości marki i ukierunkowanie profilu marki Niemcy cel podróży na zrównoważony rozwój i ochronę klimatu.

Główne tematy  to zrównoważony rozwój i cyfryzacja

DZT promuje zrównoważoną i zorientowaną na przyszłość turystykę kierując się celami wyznaczonymi przez rząd niemiecki. Priorytetowo traktuje się cyfryzację i zrównoważony rozwój.

Zrównoważony rozwój jest od ponad dekady głównym tematem strategii promocyjnej i działań marketingowych wszystkich działów DZT. Organizacja realizuje strategię opartą na trzech filarach, która łączy zewnętrzny transfer wiedzy i towarzyszące mu podejście do komunikacji z wewnętrzną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju. DZT promując turystykę odpowiedzialną, pozycjonuje Niemcy jako cel podróży oparty na ofertach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.


DZT koncentruje się na kwestiach cyfryzacji, stymulując wdrażanie technologii immersyjnych (wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości), jak również wykorzystuje w swoich działaniach interfejsy konwersacyjne (np. asystentów głosowych) oraz aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) np. chatboty. W celu zapewnienia widoczności ofert turystycznych na platformach wspieranych przez sztuczną inteligencję, DZT koordynuje wspólny projekt sektora turystycznego „Open Data”. DZT posiada 25 przedstawicielstw zagranicznych, które zarządzane są z Frankfurtu nad Menem.
Bliższe informacje można znaleźć w naszym internetowym centrum prasowym na stronie
https://www.germany.travel/en/newsroom/home.html

Źródło i zdjęcia: Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »