Chorwacja, położona na wybrzeżu Adriatyku, to kraj o niezwykłej różnorodności krajobrazów i bogatej historii. Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku Chorwacja oferuje niezapomniane trasy, które zapewnią nie tylko emocjonującą przygodę, ale także dostarczą niezapomniane widoki.

Trasa 1: Park Narodowy Jezior Plitwickich

       Jeziora Plitwickie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, a także jedno z najważniejszych przyrodniczych miejsc w Europie. Park Narodowy Jezior Plitwickich składa się z 16 turkusowych jezior połączonych kaskadami i wodospadami. Spacerując drewnianymi kładkami i mostkami, można podziwiać malownicze krajobrazy i zróżnicowaną roślinność. To idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i natury.

Fot. 1 Jeziora Plitwickie

Trasa 2: na wyspę Brač

      Brač to jedna z największych chorwackich wysp, słynie z pięknych plaż, urokliwych wiosek i górskich szlaków. Trasa na wyspę Brač oferuje niezapomniane widoki na morze i okoliczne wyspy. Zaczynając w Supetar, można podziwiać malownicze krajobrazy, mijając wiejskie chatki i zabytkowe kościoły. Szlak ten dostarcza zarówno wspaniałych wrażeń z natury, jak i możliwość zanurzenia się w autentycznej chorwackiej kulturze.

Fot. 2 Wyspa Brač

Trasa 3: Magistrala Adriatycka – podróż z widokiem na morze

     Magistrala Adriatycka to podróż wzdłuż wybrzeża, gdzie morze i ląd spotykają się w harmonii. Znana jest także jako Jadranka i jest idealnym miejscem dla miłośników morskiej bryzy. Wiatr we włosach, zapierające dech widoki na Adriatyk  i przyjemność podróży towarzyszą na każdym kilometrze. Dzięki nowemu Mostowi Pelješac, podróż staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej komfortowa.

Fot. 3 Widok na Most Pelješac

 Trasa 4: Droga Mistrzów – Szlak Paklenica w Parku Narodowym Velebit

        Park Narodowy Velebit to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Szlak Paklenica, położony w tym parku, oferuje nie tylko imponujące widoki na góry, ale także możliwość eksploracji fascynujących jaskiń i formacji skalnych. To miejsce, gdzie natura spotyka się z przygodą, a trasa dostosowana jest zarówno do doświadczonych wędrowców, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trekkingiem. Droga Mistrzów (Majstorska Cesta) to prawdziwy test umiejętności kierowców. Ta trasa, biegnąca na styku województw ličko-senjskiego i zadaskiego, a dokładnie od miejscowości Lovinac do miejscowości Obrovac, jest wyjątkową okazją, aby podziwiać piękno przyrody i historię regionu. Przemierzając zakręty, można podziwiać spektakularne krajobrazy.

Trasa 5: Autostrada A5 – droga w kolorze złota

          Slawonia, znana ze swojego płaskiego ukształtowania terenu, oczarowuje złotymi polami pszenicy, plantacjami słoneczników lub bezkresnymi winnicami. Autostrada A5 (Slavonika) przenosi w magiczną krainę, gdzie natura prezentuje się niczym z bajki. Trasa z miejscowości Đakovo do Osijeku pozwoli również odkryć dziedzictwo kultury tego regionu.

Fot. 4 Złota droga w Slawonii

Trasa 6: „Igrek” w Istrii – wielkie piękno małych rzeczy

         Istria to oaza spokoju, a trasa „Igrek” (Istarski Ipsilon) jest idealną okazją, by odkryć urok małych miasteczek tego malowniczego półwyspu. Od miasteczka Motovun po Poreč, każde miejsce ma swoją niepowtarzalną duszę i bogatą historię. Odkrywanie uroków tych małych miejscowości, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej jest największą przygodą na tej niezwykle bajecznej trasie. Pula, Poreč, Rovinj, Motovun, Pazin, Grožnjan czy Hum (nazywany najmniejszym miastem na świecie) czekają by się w nich zanurzyć i odciąć od zgiełku świata.

Fot. 5 Motovun

 Trasa 7: Droga Józefa – trasa jak z bajki

        Wędrując Drogą Józefa (Jozefina), można przenieść się w świat natury i zabytków na trasie łączącej nadmorski Senj z kontynentalną częścią Chorwacji. W Karlovcu można poznać  tajemnice miasta położonego nad czterema rzekami: Korana, Mrežnica, Kupa i Dobra. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj znajduje się Aquatika, która fascynuje podwodnym światem ryb słodkowodnych. Koniec trasy w okolicach miasteczka Senj wieńczy bajkowy widok na Zatokę Zavratnica. 

Fot. 6 Zatoka Zavratnica

Trasa 8: wokół Zadaru – Perła Adriatyku

     Zadar, nazywane „Perłą Adriatyku”, to miasto bogate w historię, kulturę i niezwykłe widoki. Spacer wokół starego miasta Zadaru oferuje nie tylko możliwość odkrywania zabytków, takich jak Kościół św. Donata czy Morskie Organy, ale również relaksujący spacer brzegiem morza. Ta trasa jest idealna dla tych, którzy chcą połączyć kulturę z aktywnym wypoczynkiem.

Fot. 7 Zadar

Chorwacja, z jej różnorodnym krajobrazem i fascynującą historią, stanowi doskonałe miejsce dla miłośników przygód na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje górskie wędrówki, czy też spokojne spacery brzegiem morza, Chorwacka przygoda z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Wspomniane trasy są niezwykle malownicze i zachwycą urodą tego niezwykłego kraju.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt

Zdjęcia: Pixabay

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »