Świętokrzyskie to jeden z najciekawszych regionów Polski, który od lat przyciąga turystów swoją tajemniczością i bogatą historią. Można tu znaleźć niesamowite miejsca osnute legendami o magach, diabłach i czarownicach. Góry Świętokrzyskie znane są dla większości Polaków z wycieczek szkolnych czy rajdów harcerskich, a to magiczne miejsce może być również doskonałym pomysłem na wyjazdy biznesowe i motywacyjne dla firm. Do tej łatwo dostępnej krainy warto wybrać się o każdej porze roku.

Propozycji na wyjazd biznesowy jest wiele i zapewne każda z nich będzie niezwykle ciekawa i pozostanie na długo w pamięci uczestników wyjazdu. Na początek zapraszam do Sandomierza nazywanego Małym Rzymem oraz miastem „Ojca Mateusza”. To zapewne wszyscy wiedzą, bo na Starym Rynku co jakiś czas odbywają się nagrania do filmu o tym samym tytule. W Sandomierzu tradycja spotyka się z nowoczesnością, a regionalizm wschodu i dynamika zachodu tworzą niepowtarzalny klimat miejsca dostosowanego do potrzeb współczesnej turystyki. Miasto słynie z niebywałego dziedzictwa kulturowego i unikatowych zabytków, które wzbogacą program każdego wyjazdu. Królewskie widoki Sandomierza uatrakcyjnia Zamek Kazimierzowski wraz z gotycką Bazyliką Katedralną. Miasto jest skarbcem legend, mitów i pamiątek o ciekawej historii, których można posłuchać w magicznym miejscu Czary Napary, czyli Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa w samym sercu Rynku. W tym miejscu dzieją się cuda, a na uczestników wyjazdu czeka wiele niespodzianek. Przy okazji dla miłośników ziół jest to niezwykle interesująca skarbnica wiedzy.

Meleks na sandomierskim Rynku

Moją propozycją na wyjazdy Incentive jest wycieczka meleksem po sandomierskim Rynku i okolicach miasta. Podczas przejażdżki można zwiedzić Wąwóz Królowej Jadwigi, Bulwary Nadwiślańskie, Winnice Św. Jakuba wraz z degustacją wina z lokalnej winnicy, a przy okazji zachwycać się przepiękną panoramą Sandomierza. Po przyjemnej podroży meleksami proponuję lunch na bulwarach w Restauracji Jadwiga w Klubie 51, gdzie można skosztować wyśmienitych potraw z okolicznych upraw wraz z przepyszną szarlotką z sandomierskich sadów. Z Bulwarów Nadwiślańskich warto wyruszyć w rejs po Wiśle zabytkową drewnianą łodzią Dubas „Sandomierka” aby posłuchać wiślanych opowieści o Sandomierzu i zanurzyć się w oglądaniu natury oraz panoramy miasta.  Po niezwykle relaksacyjnym rejsie warto udać się do niezwykle przyjemnej Winnicy Nadwiślańskiej w Górach Pieprzowych, gdzie w ogrodach winnicowych można zorganizować piknik wraz z degustacją lokalnych win. Panorama z tego miejsca robi ogromne wrażenie. Po wszystkich atrakcjach dnia na wyśmienitą kolację zaprasza Dwór  na Wichrowym Wzgórzu, gdzie w klimacie spokoju i przyjemnej muzyki można rozkoszować się wykwintnymi smakami Sandomierszczyzny.

Restauracja Pałacu w Kurozwękach

Kolejny dzień proponuję rozpocząć od zwiedzania okazałego Pałacu w Kurozwękach . Wokół pałacu dostępne są też ciekawe atrakcje, w tym osobliwa hodowla bizonów amerykańskich, dzięki której organizowane są tu unikatowe bizon safari. Tuż obok pałacu znajduje się Browar Popiel, który można zwiedzić, a przy okazji posłuchać opowieści o produkcji tego królewskiego naparu. Stamtąd proponuje przejazd do nowo-otwartego Parku Legend w Nowej Słupi, który jest nowoczesnym i multimedialnym połączeniem odległej przeszłości z technologiami przyszłości. W nowym parku można poznać historie o słynnych sabatach czarownic, o Madejowym łożu, o Halinie Krempiance, która uratowała Sandomierz przed Tatarami i wiele ciekawych historii tego regionu. To zapewne kolejne magiczne miejsce i Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” . Park Legend łączy w sobie formułę muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową oraz zewnętrznym amfiteatrem. Tu również można zatrzymać się na lunch lub wypić smaczną kawę.

Kino w Parku Legend w Nowej Słupi

Po niezwykle ciekawym Paku Legend kolejną atrakcją może być zwiedzanie wapiennej jaskini krasowej – Jaskini Raj w Chęcinach koło Kielc. Trasę turystyczną o długości 180 metrów można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem, który wprowadza w fascynujący świat jaskiń. Wizyta w Jaskini pokazuje, że natura to wspaniały artysta, a na wykonanie swojego dzieła potrzebuje tylko spokoju i… mnóstwa czasu. Następnie warto wybrać się do Centrum Geoedukacji, które jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Na zwiedzających czeka wycieczka po interaktywnej ekspozycji prezentującej w nowatorski sposób dziedzictwo geologiczne regionu, ze szczególnym naciskiem na okres dewoński. Niezwykła sceneria futurystycznej stacji badawczej połączona z aranżacjami morskich środowisk i organizmów sprzed 360 milionów lat, wzbogacona o strefę Geo-laboratorium oraz kapsułę-kino 5D, sprawią, że zwiedzania wystawy w Centrum Geoedukacji jest niezapomnianym przeżyciem. 

Bilet do Raju to niezapomniana podróż blisko natury, gdzie spotkania biznesowe stają się prawdziwą przygodą. To również świetna propozycja na ciekawy wyjazd motywacyjny z dużą dawką wiedzy, śmiechu i dobrej zabawy.

Tekst i zdjęcia: Anna Molęda – Kompolt

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »