Zapewne Industrialne Mazowsze zaskoczy Cię pozytywnie tak samo lub bardziej niż mnie. Zapraszam Cię do fascynującej wyprawy po atrakcjach stanowiących realny dowód technicznego geniuszu i pasji naszych przodków. Do wyprawy po nieoczywistych i często zaskakujących miejscach, odkrywających nieznane oblicza Mazowsza. Moim zdaniem ten region ma więcej do zaoferowania niż można się spodziewać. Zatem zapraszam na Mazowsze!
Moją propozycję zwiedzania zacznę od ciekawego zrewitalizowanego kompleksu wielofunkcyjnego na warszawskiej Woli – Fabryki Norblina. Na blisko 2ha powierzchni – oprócz biur, sklepów i punktów usługowych znajdziesz bogatą ofertę unikatowych konceptów kulturalnych, rozrywkowych oraz gastronomicznych. W Art Box Experience możesz obejrzeć do 02 lipca unikalną multisensoryczną wystawę Immersive Monet & The Impressionists. To miejsce wymiany doświadczeń i idei, niezwykłych spotkań oraz świat nowych wrażeń, które na pewno warto doświadczyć. Odbyły się tu takie wystawy, jak Retro Warszawa, Save the Planet oraz Polska na Mundialach. W kinie Kinogram polecam niezwykle zabawną komedię Book club. Następny rozdział oraz wiele innych ciekawych seansów filmowych. KinoGram posiada 7 sal kinowych, które pomieszczą od 45 do 112 osób. Poza tym w największym Food Town Hall w stolicy możesz pobudzić swoje kubki smakowe w jednej ze światowych kuchni. Znajduje się tam 24 koncepty gastronomiczne inspirowane trendami z całego świata. Polecam również odwiedzić BioBazar, czyli ekologiczny targ, na którym ponad 60 wystawców oferuje certyfikowane i w pełni ekologiczne produkty, jak owoce, warzywa, nabiał. Przy okazji polecam zaprosić się na smaczną ziołową herbatkę. Miłośników firmy Apple zapraszam do Apple Muzeum, w którym znajduje się1600 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów Apple – najbardziej rozpoznawalnej marki technologicznej na świecie.
Kolejnym miejscem na mapie Industrialnego Mazowsza jest niezwykle ciekawe Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Muzeum Lniarstwa w bieżącej działalności skupia się na kontynuowaniu lniarskich tradycji miasta oraz szerzeniu wiedzy na temat ginących zawodów, stając się swego rodzaju otwartą platformą wielopokoleniową. W ciągu roku, wśród parku maszynowego Muzeum organizowane są warsztaty poświęcone profesjom z zakresu włókiennictwa, takim jak: tkacz, szwaczka, snowaczka, wiązacz osnów, czy brakarz, prowadzone przez dawnych pracowników fabryki.
Na przestrzeni kilku lat zorganizowano w Muzeum szereg imprez dla mieszkańców Żyrardowa, a także odwiedzających, w tym: Noc Muzeów, inscenizację historyczną Strajku Szpularek, Święto Lnu z paradą miejską, Industrialny Festiwal Browarnictwa – CHMIEL FEST, wydarzenia plenerowe pod nazwą „Bielnik po robocie”, wystawy czasowe oraz Jarmark Bożonarodzeniowy pn. „Fabryka Świętego Mikołaja”. Muzeum Lniarstwa chętnie wspiera młodych artystów i twórców udostępniając swoją przestrzeń pod organizację sesji zdjęciowych, planów filmowych i telewizyjnych.
Na nieco młodszych turystów odwiedzających kompleks Muzeum Lniarstwa, czeka również Industrialna Zagroda ze zwierzętami, która dziś stała się bezpiecznym azylem dla wielogatunkowego stada wielbłądów, alpak, reniferów, osłów, kóz i baranów. Miejsce niezwykle ciekawe i na pewno warte odwiedzenia.
Warto zajrzeć również do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie. To ciekawe muzeum archeologiczne zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, jakie stanowi Mazowieckie Centrum Metalurgiczne, które jest drugim co do wielkości centrum hutniczym „barbarzyńskiej” Europy przełomu er.
Muzeum posiada niepowtarzalną kolekcję archeologiczną oraz organizuje liczne wystawy czasowe, konferencje, koncerty i inne wydarzenia artystyczne popularyzatorskie i edukacyjne (ponad 300 wydarzeń rocznie!), stając się centrum nauki i kultury, otwartym dla lokalnej społeczności. Duża część organizowanych wydarzeń jest bezpłatna. Przez cały rok odbywają się tam lekcje muzealne dla grup
w różnym wieku, od przedszkolaków do licealistów. W ofercie znajdują się m.in. zajęcia z kowalem, warsztaty garncarskie, lekcje o archeologii czy starożytnym Egipcie. Organizowane są także warsztaty dla dzieci i dorosłych o różnorodnej tematyce, które towarzyszą wystawom czasowym. Za swoje działania edukacyjne i wystawiennicze Muzeum zdobyło niemal 20 różnych nagród. Wielokrotnie było nagradzane najważniejszą mazowiecką nagrodą muzealną „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.
Na trasie Industrialnego Mazowsza znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Historii Radomia. Jest to nowoczesna ekspozycja, łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami. W zabytkowych, wyremontowanych kamienicach Gąski i Esterki na radomskim Rynku powstała efektowna, trzykondygnacyjna wystawa, będąca efektem zarówno pracy historyków oraz muzealników, jak i specjalistów od identyfikacji wizualnej. Ważnym elementem identyfikacyjnym Muzeum Historii Radomia jest wielkoformatowy wydruk-legenda, objaśniający symbolikę i znaczenie piktogramów znajdujących się w muzeum.
Bogate, ponadtysiącletnie dzieje Radomia przedstawione zostały zarówno za pomocą historycznych artefaktów, jak i licznych filmowych i fotograficznych aplikacji (w dużej części dźwiękowych), łączących walor edukacyjny z grą i zabawą. Atrakcją są stanowiska VR, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się do średniowiecznego Radomia oraz do wnętrza pracowni Jacka Malczewskiego.
Na trzech kondygnacjach, poczynając od piwnic, Muzeum prezentuje dzieje Radomia od IX wieku (budowa piastowskiego grodu na Piotrówce) do końca II wojny światowej (ostatnim epizodem prezentowanym w Muzeum jest słynne rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa 9 września 1945 roku). Muzeum robi wrażenie i dlatego też warto wpisać go na listę Industrialnych Muzeów Mazowsza.
Bardzo ciekawym miejscem dla miłośników starych samochodów jest największe w Polsce Muzeów Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Zbiory Muzeum obejmują ponad 300 zabytkowych pojazdów dziś już nie spotykanych na naszych drogach. Wśród eksponatów znajdują się samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, czołgi, samoloty, a także wózki dziecięce, rowery i motocykle.
W ekspozycji są również samochody znanych osób kultury i polityki m. in. Jaguar aktorki Grażyny Szapołowskiej, Jaguar Bogusława Lindy, ZIS kabriolet Józefa Stalina oraz pancerny Cadillac Gierka.
Muzeum jest organizatorem wielu imprez kulturalnych takich jak: „Stulecie Motoryzacji w Polsce” oraz wielu wystaw między innymi: „Ostatnia niedziela na Głównym” czy coroczny „Auto-Tour”. Muzeum odwiedza wiele gości z kraju i zagranicy. Obecnie jest to największa placówka tego typu w kraju i jedna z największych w Europie.
Muzeum można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30 oraz w weekend od 9:00-17:00.
Szlak Industrialnego Mazowsza prowadzi również do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz na przejażdżkę pociągiem Retro. 29 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie sezonu. Wycieczka kolejką dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń po uroczych zakątkach ziemi sochaczewskiej. W programie jest również spacer po lesie kampinoskim oraz ognisko. Niespełna kilometr od stacji początkowej znajduje się najcenniejszy zabytek miasta, czyli ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV-XVII w., a widoczny z okien pociągu Retro kościół obronny w Brochowie z XVI w. to miejsce chrztu Fryderyka Chopina. W pobliskiej Żelazowej Woli znajduje się muzeum kompozytora, do którego również warto zajrzeć przy okazji pobytu w tamtym regionie. Ostatnio miałam przyjemność brać udział w takiej wyprawie kolejką, także gwarantuje Ci świetną zabawę i dużo atrakcji.
Gwarantuje, że Industrialne Mazowsze to niezwykle ciekawa propozycja dla wszystkich. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie i na pewno odkryje nieznane oblicza naszego pięknego regionu.
Tekst: Anna Molęda – Kompolt