Węgry, malowniczy kraj centralnej Europy, znane są nie tylko ze swojej fascynującej historii, ale także z niezwykłego bogactwa naturalnych zasobów, które przyciągają turystów z całego świata. Jednym z najcenniejszych skarbów tego kraju są bez wątpienia jego wody termalne, które stanowią prawdziwą oazę zdrowia, relaksu i odnowy. Wędrując ścieżkami tutejszych kąpielisk termalnych, odkrywamy nie tylko piękne krajobrazy, ale także tajemnice terapeutycznej mocy wód, które od wieków przyciągają ludzi pragnących doświadczyć dobroczynnego działania naturalnych źródeł. Po odwiedzeniu bożonarodzeniowych jarmarków nie ma nic bardziej relaksującego niż zanurzenie się w ciepłym, przytulnym uzdrowisku!

Najbardziej popularny kompleks kąpielowy w Budapeszcie: Łaźnia Termalna Széchenyi

Zapierający dech w piersiach kompleks Termy Széchenyiego usytuowany jest w malowniczym Parku Miejskim, po stronie Pesztu. To wyjątkowe miejsce, charakteryzuje się neobarokową i neorenesansową architekturą, jest jednym z najbardziej monumentalnych zespołów łaźni w Europie. Uzdrowisko nosi imię hrabiego Istvána Széchenyiego, wybitnej postaci, która odegrała kluczową rolę w historii rozwoju Węgier i zasługuje na miano „największego Węgra”. Entuzjaści termalnych przyjemności mają do dyspozycji aż 21 basenów, z czego trzy znajdują się na świeżym powietrzu.

Termy Széchenyiego są polecane w leczeniu zwyrodnień stawów i kręgosłupa, przewlekłego zapalenia stawów, rehabilitacji ortopedycznej i pourazowej.

Godziny otwarcia: Pon. – pt. od 7:00 do 20:00, w weekendy: od 8:00 do 20:00.

• W Każdy weekend od lutego do grudnia kompleks przyciąga entuzjastów rozrywki, oferując fascynujące SPArty. To niezapomniana nocna impreza ze spektakularnymi światłami i muzyką elektroniczną.

Lokalizacja: H-1146 Budapeszt, Állatkerti körút 9-11. W Parku Miejskim, obok zoo. Transport publiczny: metro linia M1, trolejbus linia 72.

Ciekawostka: Hipopotamy z budapesztańskiego zoo i ogrodu botanicznego czerpią wodę do kąpieli z jednego ze źródeł zasilających Łaźnie Termalne Széchenyi, ponieważ jej skład jest podobny do składu Nilu.

• Oficjalna strona internetowa: https://www.szechenyibath.hu/

Łaźnia termalna Gellért

Łaźnia Gellért to jeden z najlepszych przykładów tętniącej życiem XIX-wiecznej kultury kąpielowej Budapesztu. Budynek i hotel w stylu secesyjnym przy moście Wolności zostały zbudowane w 1911 roku. Łaźnie są zabytkiem narodowym,  dzięki unikalnym dekoracjom porcelany Zsolnay.

Skład wody jest szczególnie rekomendowany do leczenia problemów stawowych, schorzeń kręgosłupa, zwężenia naczyń i dolegliwości krążenia.

Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 19:00.

• Warto odwiedzić Gellért nie tylko ze względu na to, że to jedno z najpiękniejszych kąpielisk w Budapeszcie, ale także ze względu na wyjątkowe elementy architektury i jego dekoracji z przełomu wieków. Rzeźby i witraże w budynku zostały wykonane przez słynnych artystów tamtego okresu, a ściany pokryte wspaniałą ceramiką fabryki Zsolnay.

Lokalizacja: H-1114 Budapeszt, Kelenhegyi út 2. U podnóża Góry Gellérta, na końcu Mostu Wolności. Transport publiczny: metro linia M4, tramwaje 19, 41, 47, 48, 49, 56, 56A, autobusy 7, 133.

Ciekawostka: Wśród gości kąpieli były takie osobistości jak między innymi królowa Holandii Juliana, były prezydent USA Richard Nixon, kompozytor Andrew Lloyd Webber, skrzypek Yehudi Menuhin, Uma Thurman i Ryan Gosling.

• Oficjalna strona internetowa: https://www.gellertbath.hu/

Łaźnia termalna Rudas

Oryginalna łaźnia turecka została zbudowana w XVI wieku, w okresie okupacji tureckiej.

Radioaktywna woda wodorowęglanem wapnia, magnezu jest zalecana przy chorobach zwyrodnieniowych stawów, przepuklinie dysku, nerwobólach oraz przewlekłym zapaleniu stawów.

Godziny otwarcia: Wellness – od 6:00 do 20:00.

• Dla nocnych marków, Rudas oferuje kąpiele nocne w każdy piątek i sobotę od 22:00 do 3:00. Niezwykle efektywny jest widok na Most Elżbiety i Wolności w trakcie nocnych kąpieli.

Lokalizacja: 1013 Budapeszt, Döbrentei tér 9. U podnóża Góry Gellérta i przy Dunaju. Transport publiczny: autobusy 7, 8E, 108E, 110, 112, tramwaje 19, 41, 56, 56A, autobusy nocne 907, 973.

• Oficjalna strona internetowa: https://en.rudasfurdo.hu/

Hévíz

Jezioro Hévíz to największe jezioro termalne Europy. Rozwój współczesnej kultury kąpielowej rozpoczął się w XVIII wieku, gdy region ten stał się domeną słynnego rodu Festeticsów, a hrabia György Festetics zbudował łaźnię na tratwach. Jezioro sięga głębokości 38 metrów, a jego woda jest naturalnie wymieniana co 3,5 dnia. Jezioro o owalnym kształcie zasilane jest zarówno źródłami ciepłej, jak i zimnej wody, dlatego jego temperatura w lecie waha się w granicach 33-38 stopni Celsjusza i nawet zimą nigdy nie spada poniżej 22–23 stopni Celsjusza, dzięki czemu odwiedzający mogą pływać w jeziorze na świeżym powietrzu nawet w najcięższych warunkach atmosferycznych.

Dobroczynne działanie wody leczniczej szczególnie w rehabilitacji pooperacyjnej i zwalczaniu skutków dny moczanowej.

Godziny otwarcia: od 9 października 2023 r. do 31 marca 2024 r.: od 9:00 do 17:30.

• Zabiegi wykonywane z użyciem ciepłego błota leczniczego pozyskiwanego z jeziora mogą pobudzić krążenie, prowadząc do przyspieszenia metabolizmu. Błoto z Hévíz ma wyjątkową miękkość, dzięki czemu nadaje skórze elastyczność i aksamitną miękkość, dlatego wykorzystuje się je również w przemyśle kosmetycznym.

Lokalizacja: Hévíz położony jest w zachodnich Węgrzech, nad jeziorem Balaton, ma małe lotnisko i jest oddalony 2 godziny jazdy samochodem od Budapesztu i 2 godziny 40 minut pociągiem

• Oficjalna strona internetowa: https://www.heviz.hu/en

Termy i Spa Bükfürdő

Drugi co do wielkości kompleks kąpielowy na Węgrzech obejmuje 34 baseny i ponad 5000 metrów kwadratowych powierzchni wody. W uzdrowisku znajdują się baseny lecznicze i rozrywkowe, nowoczesne sauny i centrum odnowy biologicznej, a także renomowany dział terapeutyczny dla tych, którzy przyjeżdżają tu w celu relaksu.

Woda lecznicza Bükfürdő jest bogata w wapń, magnez i fluor. Ma również wyjątkowo wysoką zawartość minerałów, przekraczającą 15 000 miligramów na litr, co jest wartością wyjątkową nawet w porównaniu międzynarodowym. Wody termalne Buku są doskonałe w leczeniu prawie wszystkich chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Godziny otwarcia: Spa – od poniedziałku do czwartku od 9:00 do 18:00, piątek od 9:00 do 19:00, sobota od 9:00 do 20:00, niedziela od 9:00 do 19:00.

• Bükfürdő słynie z różnorodnych ofert atrakcyjnych dla wszystkich pokoleń. Na rodziny z małymi dziećmi czeka basen przygód ze zjeżdżalniami, „jaskinia rekinów” i pokój zabaw wyposażony w różnorodne kolorowe zabawki. W centrum wellness dorośli mogą wybierać spośród dziesięciu różnych saun; najodważniejsi mogą na zmianę skorzystać z „Diabelskiej Chaty” o temperaturze 100 stopni Celsjusza, a następnie lodowatego powietrza w kabinie kriogenicznej.

Lokalizacja: Bükfürdő znajduje się w pobliżu granicy z Austrią, można dojechać samochodem w 1 godzinę 40 minut, pociągiem i autobusem w 2 godziny 30 minut z Wiednia, z Budapesztu podróż samochodem zajmuje 2 godziny 20 minut

• Oficjalna strona internetowa: https://bukfurdo.hu/en

Uzdrowisko termalne Harkány

Uzdrowisko termalne Harkány służy rekonwalescencji gości od prawie dwustu lat. Według legend siarkowe źródła lecznicze w Harkány wytrysnęły na powierzchnię w miejscu, gdzie zniknął rozgniewany diabeł oszukany przez przebiegłą staruszkę. Siłę wód Harkány potwierdza ponad 160 tysięcy skutecznie wyleczonych przypadków reumatologicznych, dermatologicznych i ginekologicznych.

Dobroczynne działanie wody leczniczej: Siarkowa woda lecznicza Harkány bogata w minerały jest stosowana w leczeniu łuszczycy od dziesięcioleci. Oprócz Harkány są tylko dwa inne miejsca na świecie, gdzie łuszczycę można w potwierdzony sposób wyleczyć. Dzięki lekom uzupełnionym miejscowym borowinem można tu leczyć także niektóre rodzaje niepłodności.

Godziny otwarcia: Codziennie, Baseny Termalne od 10:00 do 17:00, Baseny Wodny Świat od 10:00 do 19:00

• Rodzina kosmetyków leczniczych Harkány wytwarza produkty kosmetyczne przy użyciu wody termalnej i naturalnych materiałów. Można tu znaleźć m.in. krem ​​na reumatyzm z wodą termalną, witalizujący krem ​​do twarzy czy kąpiel bąbelkową z wodą termalną

Lokalizacja: Harkány położone są w południowych Węgrzech i można do nich dojechać samochodem z Budapesztu w 2 godziny i 30 minut

• Oficjalna strona internetowa: https://harkanyfurdo.hu/en/home

Źródło: Aviareps

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »