Niedawno wróciłam z Indii (stan Madhya Pradesh) i jestem pod ogromnym wrażeniem sztuki indyjskiej plemienia GOND.

To było dla mnie niezwykłe doświadczenie poznać artystów, którzy kontynuują malarstwo „Jangarh Kalam”. Głównymi tematami obrazów malowanych na płótnie jest NATURA połączona ze światem zwierząt: tygrysów, jeleni, słoni, żółwi czy krokodyli oraz ptaków. Ich malarstwo przedstawia również Bóstwa Gond, takie jak Thakur Dev, Bada Deo, Kalsahin Devi i inne.

Pionierem SZTUKI GOND był JANGARH SINGH SHYAM (1962–2001) współczesny artysta indyjski, uznawany za twórcę nowej szkoły sztuki indyjskiej znanej jako „Jangarh Kalam”. Jego prace były szeroko wystawiane na całym świecie, m.in. w Bhopal, Delhi, Tokio i w Nowym Jorku. Promienne dzieła Jangarha, składające się z wielu skomplikowanych i świetlistych kropek, kresek, zawijasów i fal oraz z jasnych i niekonwencjonalnych kolorów są charakterystyczne dla jego stylu.

Oto kilka z obrazów obecnych malarzy-artystów plemienia GOND, którzy pragną kontynuować sztukę Jangarha i chcą wystawiać ich obrazy zagranicą. Wierzę, że dzięki pomocy i wsparciu naszych artystycznych placówek, uda mi się również zorganizować wystawę w Warszawie, a tym samym wesprzeć niezwykle uzdolnionych artystów.

GORĄCO POLECAM 😍

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »