Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica atrakcji turystycznych i jeden z najciekawszych regionów Polski przyciągający turystów swoją tajemniczością i bogatą historią. Można tu znaleźć niesamowite miejsca osnute legendami o magach, diabłach i czarownicach. Region ten położony jest w centralno-wschodniej części Polski i oferuje niezwykłe miejsca do zwiedzania, które z pewnością zadowolą zarówno miłośników historii, jak i entuzjastów przyrody.

Sandomierz zwany „Małym Rzymem”

        Na początek proponuję zwiedzanie malowniczego miasta Sandomierza, nazywanego często „Małym Rzymem”. Jest kilka powodów dlaczego porównuje się go do włoskiej stolicy. Podobnie jak Rzym, Sandomierz położony jest na siedmiu wzgórzach i właśnie ta cecha geograficzna jest jednym z najważniejszych powodów, dla których miasto zyskało ten przydomek. Kolejnym powodem jest to, iż Sandomierz podobnie jak Rzym, ma bogatą historię sięgającą czasów starożytnych. Było to ważne centrum handlowe i administracyjne w Polsce od wczesnego średniowiecza. Poza tym miasto ma wiele zabytków, które przypominają o jego wielowiekowej historii. Znajdują się tu liczne kościoły, klasztory, oraz historyczne budynki, które swoją architekturą mogą przypominać zabytki Rzymu. Sandomierz, podobnie jak Rzym, ma rozbudowany system podziemnych korytarzy, które służyły na przestrzeni wieków różnym celom m.in. jako magazyny i schronienia. Dzisiaj jedną z najbardziej fascynujących atrakcji jest właśnie Podziemna Trasa Turystyczna, która pozwala na odkrycie tajemnic miasta ukrytych pod ziemią. Ta unikatowa trasa oferuje zwiedzającym niepowtarzalne doświadczenie spaceru przez sieć korytarzy, piwnic i komór wykutych w lessowych wzgórzach miasta. Sandomierz jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i duchowym, gdzie znajduje się wiele kościołów i miejsc kultu, co przywodzi na myśl religijne znaczenie Rzymu.

       Sandomierz nazywany jest również „miastem Ojca Mateusza” ze względu na popularny polski serial kryminalny „Ojciec Mateusz”. Serial ten zdobył ogromną popularność w Polsce, a Sandomierz stał się rozpoznawalny dzięki licznym scenom kręconym w tym urokliwym mieście.  W serialu można zobaczyć wiele charakterystycznych miejsc, takich jak Rynek, Katedra, Ratusz, czy Brama Opatowska. Te miejsca stały się dzięki serialowi jeszcze bardziej rozpoznawalne i przyciągają wielu turystów. Dzięki „Ojcu Mateuszowi” miasto stało się znane i kojarzone z pięknymi krajobrazami oraz bogatą historią.  Serial przyczynił się do wzrostu świadomości o Sandomierzu w Polsce i poza jej granicami.

       W Sandomierzu tradycja spotyka się z nowoczesnością, a regionalizm wschodu i dynamika zachodu tworzą niepowtarzalny klimat miejsca dostosowanego do potrzeb współczesnej turystyki. Miasto słynie z niebywałego dziedzictwa kulturowego i unikatowych zabytków, które zapewne wzbogacą program każdego wyjazdu. Stare Miasto zachwyca wąskimi uliczkami, zabytkowymi kamienicami, a królewskie widoki Sandomierza uatrakcyjnia Zamek Kazimierzowski wraz z gotycką Bazyliką Katedralną. Miasto jest skarbcem legend, mitów i pamiątek o ciekawej historii, których można posłuchać w magicznym miejscu Czary Napary, czyli Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa w samym sercu Rynku. W tym miejscu dzieją się cuda, a dla miłośników ziół jest to niezwykle interesująca skarbnica wiedzy.

        Moją propozycją jest również wycieczka meleksem po sandomierskim Rynku i okolicach miasta. Podczas przejażdżki można zwiedzić Wąwóz Królowej Jadwigi, Bulwary Nadwiślańskie, Winnice Św. Jakuba wraz z degustacją wina z lokalnej winnicy. Z Bulwarów Nadwiślańskich warto wyruszyć w rejs po Wiśle zabytkową drewnianą łodzią Dubas „Sandomierka” i posłuchać wiślanych opowieści o Sandomierzu. Po niezwykle relaksacyjnym rejsie proponuję udać się do Winnicy Nadwiślańskiej w Górach Pieprzowych, gdzie w ogrodach winnicowych można zorganizować piknik z malowniczą panoramą na miasto i okolice. 

Atrakcje regionu

          Kolejny dzień proponuję rozpocząć od zwiedzania okazałego Pałacu w Kurozwękach z XIV wieku. Zachwyca on swoją architekturą i starannie zachowanymi wnętrzami, a fasada pałacu łączy elementy różnych stylów, co świadczy o bogatej historii i licznych przebudowach. Wokół pałacu dostępne są też ciekawe atrakcje, w tym osobliwa hodowla bizonów amerykańskich, dzięki której organizowane są tu unikatowe bizon safari. Tuż obok pałacu znajduje się Browar Popiel, który można zwiedzić, a przy okazji posłuchać opowieści o produkcji tego królewskiego naparu. Stamtąd proponuje przejazd do nowo otwartego Parku Legend w Nowej Słupi, który jest nowoczesnym i multimedialnym połączeniem odległej przeszłości z technologiami przyszłości. W nowym parku można poznać historie o słynnych sabatach czarownic, o Madejowym łożu, o Halinie Krępiance, która uratowała Sandomierz przed Tatarami i wiele innych ciekawych historii z tego regionu. Park Legend łączy w sobie formułę muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową oraz zewnętrznym amfiteatrem.

          Po niezwykle ciekawym Paku Legend kolejną atrakcją może być zwiedzanie wapiennej jaskini krasowej – Jaskini Raj w Chęcinach koło Kielc. Trasę turystyczną o długości 180 metrów można zwiedzić wyłącznie z przewodnikiem, który wprowadza w fascynujący świat jaskiń. Wizyta w Jaskini pokazuje, że natura to wspaniały artysta, a na wykonanie swojego dzieła potrzebuje tylko spokoju i… mnóstwa czasu. Następnie warto wybrać się do Centrum Geoedukacji, które jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Na zwiedzających czeka wycieczka po interaktywnej ekspozycji prezentującej w nowatorski sposób dziedzictwo geologiczne regionu, ze szczególnym naciskiem na okres dewoński. Niezwykła sceneria futurystycznej stacji badawczej połączona z aranżacjami morskich środowisk i organizmów sprzed 360 milionów lat, wzbogacona o strefę Geo-laboratorium oraz kapsułę-kino 5D, sprawią, że zwiedzanie wystawy w Centrum Geoedukacji będzie niezapomnianym przeżyciem.  

          Na uwagę zasługuje również Park Etnograficzny w Tokarni. Ten ciekawy skansen prezentuje tradycyjną architekturę wiejską regionu świętokrzyskiego. Można tu zobaczyć chaty, młyny, kościoły i inne budynki, które odzwierciedlają życie na wsi w XIX i XX wieku. Skansen organizuje również liczne imprezy kulturalne i warsztaty rzemieślnicze, szczególnie w okresie letnim.

       Świętokrzyskie to region, który zachwyca swoją różnorodnością i pięknem. Od mitycznych gór, przez historyczne zamki i urokliwe miasta, aż po unikalne miejsca przyrodnicze. Warto wybrać się na wędrówkę po tej czarującej krainie, by poczuć magię i tajemniczość, które kryją się w każdym jej zakątku. Planując wycieczkę w czarujące świętokrzyskie, warto uwzględnić te miejsca w swoim harmonogramie, aby w pełni doświadczyć uroku tego niezwykłego regionu.  

Tekst i zdjęcia: Anna Molęda-Kompolt

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »