Cudowna przyroda, fantastyczne plaże, zabytki i kulinarne delicje wabią turystów na wyspę Afrodyty od wielu lat. Mnie również zaprosiły już kilka razy i za każdym doświadczam tam nieziemskich przeżyć. Cypryjskie wybrzeże, słynące z urokliwych plaż i przejrzystych wód, jest jednym z najczystszych na świecie i dostarcza niezapomnianych doznań. Na szczególną uwagę zasługuje tu region Agia Napa z najpopularniejszą i najładniejszą plażą Nissi Beach.

Wszystkie regiony Cypru przesiąknięte są tradycją i każdy z nich ma swoje sekrety. Wyspa jest rajem dla miłośników archeologii, których z pewnością zachwycą niezliczone zabytki, od teatru Kurion po kunsztowne mozaiki z Pafos, umieszczone na liście Dziedzictwa Światowego UNESCO. Cypr to jednak nie tylko chwalebna przeszłość, ale i pulsujące życiem współczesne miasta, w niczym nie ustępujące wielu europejskim metropoliom. Tu można odpocząć od wrażeń, delektując się kunsztownie podanym meze i smakiem prażonej, cypryjskiej kawy.

Atrakcje miejscowości Agia Napa

Agia Napa leży na południowo-wschodnim krańcu wyspy, około 45 km na wschód od Larnaki. Kurort żyje ściśle sezonowym rytmem. Miejscowość ciągnie się długimi kilometrami wzdłuż wybrzeża i praktycznie w całości wypełniają ją plaże, hotele oraz restauracje. Pośród nich można odnaleźć pojedyncze zabytki historyczne, będące świadectwem dawno minionych czasów. 

Praktycznie w samym centrum miasta stoi średniowieczny klasztor, będący najstarszą budowlą w Agia Napa, od której cała miejscowość wzięła swoją nazwę. Mimo, że klasztor od strony zewnętrznej przypomina obwarowaną twierdzę, to jego mury są otwarte dla wszystkich odwiedzających. Podczas zwiedzania obiektu można zobaczyć m.in. kaplicę wydrążoną częściowo w skale oraz pięknie rzeźbioną ośmioboczną fontannę z czasów weneckich (przykrytą charakterystycznym osmańskim budynkiem z kopułą) na dziedzińcu. Warto zwrócić tu również uwagę na klon jaworowy znajdujący się przy południowej bramie klasztoru, który może mieć nawet 600 lat!

Kilka minut spacerem od średniowiecznego klasztoru znajduje się muzeum Thalassa, które w całości skupia się na długiej relacji Cypryjczyków z morzem. Greckie słowo thalassa oznacza właśnie morze. Muzeum składa się z kilku uporządkowanych chronologicznie wystaw. Eksponaty są różnorodne, zaczynając od starożytnych artefaktów (takich jak wazy), a na szkieletach ssaków morskich kończąc. Ozdobą muzeum jest  replika statku z czasów Aleksandra Wielkiego (IV wiek p.n.e.). Jednostka wzorowana była na wraku greckiego statku handlowego, który w poprzednim stuleciu odnaleziono u wybrzeży miasta Kirenia.

Kolejnym z nielicznych historycznych zabytków miasteczka jest akwedukt zbudowany w czasach Lusignanów (prawdopodobnie około XV stulecia).  Jego głównym zadaniem było zaopatrywanie klasztoru oraz okolicy w świeżą wodę, która pochodziła z okolicznych wzgórz. Mimo, że niewiele wiadomo o historii samej konstrukcji, to badania archeologiczne dowiodły, że przy budowie niektórych odcinków akweduktu wykorzystano fragmenty istniejącej już wcześniej struktury pochodzącej z czasów rzymskich.

Park Rzeźb, Kaktusów i Most Zakochanych

We wschodniej części miasteczka znajdują się dwie atrakcje, które pozwalają na ucieczkę od jego gęstej zabudowy. Pierwszą z nich jest niesamowity Park Rzeźb (Sculpture Park), stanowiący swoiste muzeum sztuki na świeżym powietrzu. Na całym obszarze ogrodu ustawiono 200 rzeźb wykonanych przez ponad stu artystów. Przez park przechodzi kilka ścieżek pieszych, a jedna z nich prowadzi do pobliskiego Parku Kaktusów. Jak sama nazwa wskazuje wypełniony jest on sukulentami i innymi roślinami kaktusowatymi, które robią niesamowite wrażenie i wspaniale się komponują z krajobrazem turkusowego morza.

Kilka kroków od Parku Rzeźb można odnaleźć jedną z bardziej malowniczych atrakcji Agia Napa – naturalny most skalny nazywany Mostem Zakochanych, który jest jedną z ciekawszych formacji skalnych uformowanych w tej części wyspy. Na tym niewielkim cyplu odnajdziemy mało znane stanowisko archeologiczne, gdzie na światło dzienne wydobyto fundamenty sanktuarium oraz 19 wykutych w skale grobowców datowanych na czasy hellenistyczne i rzymskie. Wszystkie z odnalezionych grobów mają ten sam kształt oraz formę. Do wnętrza grobowca wchodziło się prostokątnym wejściem, do którego prowadziły kamienne schody.

Plaże Agia Napa

Największą atrakcją dla turystów w sezonie letnim jest Plaża Nissi o długości 600m. Może ona pochwalić się krystalicznie czystą wodą oraz białym drobnym piaskiem. Dzięki temu odwiedza ją wielu turystów z całego świata. W związku z tym regularnie nagradzana jest Certyfikatem Błękitnej Flagi. Taki certyfikat otrzymują plaże, które m.in. są czyste, bezpieczne, z odpowiednim zapleczem i dobrą jakością wody. Jak widać, wszystko wskazuje na to, że plaża Nissi to totalny must w Agia Napa.

Przy plaży znajduje się mini wysepka, na której można rozłożyć się z leżakiem. Jednak warunkiem jest odpływ, bo inaczej nie da się przejść. Wtedy sytuację ratują bary, kafejki i wypożyczalnie sprzętów plażowych.

Kolejną atrakcyjną plażą jest Makronissos nie jest tak popularna jak Nissi, ale zdecydowanie nie mniej atrakcyjna. Woda jest tu równie czysta jak przy Nissi, a piasek tak samo biały. Oprócz tego, funkcjonuje tu również parę budek ze sprzętem plażowym i bary. Plaża Makronissos jest bardziej oddalona od centrum miasta i zapewne będzie idealnym miejscem dla tych, którzy chcą trochę odpocząć od gwaru turystycznego kurortu. Jest to też idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ze względu na łagodny brzeg i płytką wodę.

Jaskinie morskie (Sea Caves) oraz Park Narodowy Cape Greco

Wybrzeże pomiędzy Agia Napa a przylądkiem Cape Greco ma przede wszystkim formę wapiennych klifów. Nieustanne uderzenia fal wyrzeźbiły w nich niezwykle malownicze jaskinie oraz inne formacje skalne, które trzeba koniecznie zobaczyć w czasie pobytu w regionie Agia Napa. Jednym z lepszych miejsc do zobaczenia tego fenomenu jest niewielka zatoczka leżąca już na terenie Parku Narodowego Cape Greco.

Jaskinie można zobaczyć z lądu, ale również od strony morza. W sezonie letnim z Agia Napa organizowane są krótkie rejsy wzdłuż wybrzeża, które zazwyczaj mają również w programie przystanek w tej okolicy. Miejsce jest zdumiewające i zdecydowanie warte zobaczenia.

Cypr pulsuje życiem na każdym kroku, a kręte, starożytne uliczki, upstrzone urokliwymi tawernami zapraszają do środka na pyszne cypryjskie smakołyki w rytmach spokojnej muzyki z wyspy Afrodyty.

Rekomendowany hotel w Agia Napa:

Napa Plaza hotel **** znajduje się w samym centrum miasta i ma wszystko czego dusza pragnie: przytulne i przestronne pokoje, basen z barem, restauracje z przepysznym jedzeniem oraz i kawiarnię z wyśmienitą kawą. Obiekt przeznaczony jest wyłącznie dla gości powyżej 16 roku życia.

Hotel oferuje Gościom prywatność, elegancję oraz indywidualną obsługę, której można oczekiwać od wielokrotnie nagradzanego, wyrafinowanego  i przyjaznego dla dorosłych obiektu.

Hotel dzieli 7 minut spacerem od najbliższej plaży, 1 km od popularnej plaży Grecian Bay, 3 km od plaży Nissi i 4,5 km od parku wodnego Waterworld. W pobliżu hotelu zlokalizowane są sklepy, kawiarnie i restauracje. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajduje się przystanek autobusowy i średniowieczny klasztor, a także Muzeum Thalassa, podwodne muzeum Musan oraz park rzeźb i kaktusów.

Gwarantuję, że Napa Plaza Hotel to oaza spokoju i relaksu oraz wymarzonego all inclusive na wakacyjny urlop 😊

Tekst i zdjęcia: Anna Molęda – Kompolt

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »