Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to płaski, wysuszony przez słońce skrawek lądu, gdzie niewiele można zobaczyć poza najpiękniejszymi plażami Kanarów. Jednak zachwyt mieszkańców nad jej naturalnym pięknem przestaje dziwić już po kilku godzinach. Każdy zachód i wschód słońca to prawdziwa feeria barw, dlatego Fuerteventurę nazywa się „wyspą światła”.
Wyspa położona jest na Oceanie Atlantyckim, zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki i jest najstarsza geologicznie w archipelagu. Erozja zmieniła szpiczaste niegdyś szczyty wulkanów w łagodne pagórki, przypominające stoisko z orientalnymi przyprawami, takimi jak papryka, cynamon, kurkuma czy kardamon. Fuerteventura charakteryzuje się łagodnym klimatem przez cały rok. Średnia temperatura oscyluje między 20 a 27 stopni Celsjusza, co sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacje o każdej porze roku.
Północna Część Wyspy
Północ Fuerteventury jest znana głównie z pięknych plaż i niezwykłych wydm, które otaczają wypoczynkową miejscowość Corralejo. Warto zobaczyć w jej okolicach zbudowany w latach 40. XX w. wiatrak Molina de Juan Morera, który kiedyś był wykorzystywany do mielenia ziarna. W samym mieście jest kilka ładnych plaż, jednak większość osób woli się opalać poza miastem, w Parque Natural Dunas de Corralejo. Ta część wyspy skrywa jeszcze kilka sekretów. Największym jest niewielka wyspa Lobos, oddalona o zaledwie kilka kilometrów od północnego wybrzeża. Od 1982 roku wyspa jest pod ochroną, a zamiast wytępionych przez rybaków fok można tu spotkać turystów. Będąc na wyspie, warto zobaczyć latarnię morską Faro de Martino, która działa od 1865 roku. Bardzo długo to właśnie w niej zamieszkiwali jedyni stali mieszkańcy wysepki. Warto dodać, że właśnie tu w 1903 roku w tym miejscu urodziła się ceniona poetka i pisarka Josefina Pla. Islote de Lobos to idealne miejsce na kąpiel w naturalnych wulkanicznych zatoczkach wypełnionych lazurową wodą. Na piechurów czeka tu kilka niezwykle malowniczych tras trekkingowych. Wymagającą wycieczką jest podejście na szczyt Caldera de la Montana, skąd pięknie widać wszystkie trzy wyspy: Logos, Fuerteventurę i Lanzarote.
Na wyspę można przepłynąć z Corralejo jednym z trzech niewielkich promów „Isla de Lobos”, „El Majorero’ i „Celia Cruz”. Można też zapisać się na całodniowe wycieczki w poszukiwaniu delfinów, wokół wybrzeża Fuerteventury i Lanzarote, a także na podglądanie morskiego życia przez przeszklone dno katamaranu. Na uwagę zasługują również w części północnej niewielkie rybackie osady takie jak: Majanicho, El Cotillo, Villaverde, Tindaya i Tefia. W tej ostatniej niewielkiej wiosce otworzono Muzeum Etnograficzne – Ecomuseo La Acogida. W sześciu odnowionych tradycyjnych domach odtworzono dawne gospodarstwo wiejskie, gdzie można się zapoznać z tradycyjnymi metodami przechowywania wody i pożywienia, zobaczyć zwierzęta gospodarcze oraz zwiedzić warsztaty wikliniarski i ceramiczny. W miasteczku stoją również dwa ładne wiatraki.
Środkowa Część Wyspy
Pomiędzy plażami północy i południa rozciąga się mieniąca się kolorami powulkaniczna kraina. Wybrzeże środkowej części wyspy w niczym nie przypomina kilometrów białych plaż na południu i północy. Można tu raczej zobaczyć strome wulkaniczne klify, między którymi wyłaniają się niewielkie zatoczki z czarnymi plażami oferującymi miejsce do wypoczynku. W tej części wyspy szczególnie polecam odwiedzić najpiękniejsze miasteczko Fuerteventury – Betancurię. Miejscowość zachwyca już z daleka białą zabudową pięknie kontrastującą z otaczającymi je cynamonowymi wzgórzami i niemal zawsze błękitnym niebem. Ze ścian domostw zwisają kolorowe kwiaty, a wszystko sprawia wrażenie, jakby zatrzymało się w czasie. Miasteczko stanowi samo w sobie zabytek historyczny, a XVII-wieczna katedra i ruiny opactwa Franciszkanów z 1423 roku należą do pereł budownictwa sakralnego. Polecam również zwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej, które urzeka wyrobami ze srebra i emalii. Warto również odwiedzić Muzeum Archeologiczne z pamiątkami po pierwotnych mieszkańcach.
W środkowej części wyspy znajduje się stolica wyspy – Puerto del Rosario, najczęściej odwiedzana przez turystów. Warto tu zwiedzić poza miejscowymi centrami handlowymi, bardzo ciekawe Muzeum Historyczne, obrazujące etapy podboju wyspy. W tej części wyspy polecam zobaczyć niezwykle klimatyczne rybackie wioski z pięknymi piaszczysto – kamienistymi czarnymi plażami, takie jak: Tarajalejo czy La Lajita z największą atrakcją miasteczka Oasis Park. Wewnątrz urządzono tu zoo i ciekawy ogród botaniczny. Wizytę uatrakcyjniają pokazy z udziałem fok, papug, gadów oraz drapieżnych ptaków. W tym miejscu można również przejechać się na wielbłądach.
Będąc na Fuerteventurze, koniecznie trzeba się wybrać na wycieczkę trasą łączącą La Pared z Betancurią. Najlepiej zrobić to o wschodzie lub zachodzie słońca i koniecznie właśnie w tym kierunku, ponieważ – jak mówią mieszkańcy – wycieczka tą samą trasą, lecz w odwrotnym kierunku, nie robi aż takiego wrażenia. Łagodne powulkaniczne wzgórza i doliny mieniące się wszystkimi odcieniami czerwieni wyglądają naprawdę zjawiskowo.
Półwysep Jandia
Południowa część Fuerteventury jest głównie znana z dwóch przepięknych plaż – bajkowej Playa de Sotavento oraz dzikiej Playa del Cofete. Półwysep Jandia to także najbardziej górzysta część wyspy. Playa de Sotavento, czyli z portugalskiego „Plaża, na którą wieje wiatr”, to piękna łacha piasku o długości 6 km, na wschodnim brzegu półwyspu Jandia. Playa de Sotavento, ze względu na dobry wiatr, to jedno z ulubionych miejsc surferów. Warto też wybrać się do miejscowości Morro Jable, która jest najbardziej wysunięta na południe wyspy. Ozdobą miasteczka jest ukwiecona nadmorska promenada, przy której ulokowały się liczne restauracje i kawiarnie. Polecam spacer do latarni morskiej, która wznosi się na objętych ochroną nadmorskich łąkach Saladar de Jandia. Widoki, jakie rozciągają się spod latarni na surowy krajobraz wyspy są niezapomniane.
Sporty i Aktywności
Fuerteventura jest rajem dla miłośników sportów wodnych. Kitesurfing, windsurfing, surfing i nurkowanie to tylko niektóre z aktywności, które można tu uprawiać. Stałe wiatry i doskonałe warunki wodne przyciągają sportowców z całego świata. Dla tych, którzy preferują aktywności na lądzie, wyspa oferuje wiele malowniczych szlaków turystycznych, które prowadzą przez krajobrazy, wulkaniczne wzgórza i urokliwe wioski. Warto również spróbować jazdy na rowerze górskim lub zwiedzania wyspy na quadach.
Kultura i Kuchnia
Wyspa ma bogatą kulturę, która odzwierciedla się w lokalnych festiwalach, muzyce i tańcu. Festiwal Nuestra Señora de la Peña, obchodzony we wrześniu, jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na wyspie. Kuchnia Fuerteventury to mieszanka smaków hiszpańskich i lokalnych. Warto spróbować tradycyjnych potraw, takich jak papas arrugadas (marszczone ziemniaki) z mojo (pikantnym sosem), queso majorero (lokalny ser) oraz świeżych owoców morza.
Fuerteventura to miejsce, które zachwyca różnorodnością i pięknem. Planując wakacje, warto rozważyć ją jako cel podróży – miejsce, gdzie słońce, piasek i morze tworzą idealną scenerię na niezapomniane wakacje.
Tekst: Anna Molęda – Kompolt
Zdjęcia: Pixabay