Od września 2023 roku Węgry mogą pochwalić się siedmioma restauracjami z jedną gwiazdką Michelin i dwiema restauracjami, które zdobyły dwie gwiazdki Michelin. Siedem z tych uznanych lokali znajduje się w Budapeszcie, a co istotne, po raz pierwszy w historii kraju, dwie gwiazdki Michelin zdobyła restauracja poza stolicą. Nie tylko restauracje z gwiazdkami zasługują na uwagę, bowiem Węgrzy mogą być dumni z ponad sześćdziesięciu restauracji rekomendowanych w międzynarodowo renomowanym przewodniku Michelin. Dzięki bogatej historii kulturowej i wpływom ze wschodniej Europy, Budapeszt oferuje jedne z najbardziej wyszukanych doznań kulinarnych.

Tradycje węgierskiej gastronomii

W przeciwieństwie do wielu innych krajów, gdzie zupy traktowane są jako przystawki, dla Węgrów zupa to nieodzowna część każdego pełnego posiłku. Mogą to być lekkie wywary warzywne lub bardziej treściwe dania z mięsem i makaronem. Kultowe dania, takie jak gulasz i zupy rybne, należą do tej drugiej kategorii i są przygotowywane na różne sposoby, zarówno w restauracjach, jak i w domach.

Co do dań głównych, Węgrzy dumnie prezentują duszone potrawy z mięsa, często wolno gotowanego, głównie wołowego lub kurczaka, z dodatkiem papryki, jak na przykład charakterystyczny kurczak w paprykarzu. Faszerowane kapusty, znane jako rolady z mielonej wieprzowiny, są popularne w chłodniejszych miesiącach, podczas gdy węgierska ratatouille, czyli lecsó, cieszy się uznaniem pod koniec lata. Tradycyjne, gęste gulasze można przyrządzić z soczewicy, ziemniaków, groszku, fasoli, kapusty lub dyni, podając je z jajkiem, pokrojoną kiełbasą lub po prostu kromką chleba.

Festiwale i wydarzenia gastronomiczne

Harvest Days of Tokaj-Hegyalja to jedno z najstarszych wydarzeń związanych z żniwami na Węgrzech, obchodzone od 1932 roku, co daje nam ponad 90 lat historii tego wyjątkowego festiwalu. Wino Tokaj odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej na Węgrzech od wieków. Głównym celem tego wydarzenia jest wspieranie tej bogatej tradycji kulturowej w jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych na Węgrzech, w Tokaju, znanym przede wszystkim jako miejsce narodzin słynnego Tokaj aszú. Organizatorzy z niecierpliwością czekają na trzydniowe obchody, które odbędą się od 6 do 8 października 2023 roku, pod hasłem „Białe wino, kolorowa kultura”. Wydarzenie będzie miało miejsce w urokliwej lokalizacji – w Tokaju.

Więcej informacji na stronie internetowejhttps://tokajszuretinapok.hu/index.php/en/

Festiwal Żniw w Hollókő to tradycyjne coroczne wydarzenie, które cieszy zarówno mieszkańców wioski, jak i licznych odwiedzających. Podczas festiwalu prezentowane są tradycyjne techniki tłoczenia wina, można skosztować świeżego moszczu winogronowego oraz delektować się smakiem świeżych owoców. Organizatorzy starają się zapewnić wysokiej jakości rozrywkę, oferując serię barwnych przedstawień scenicznych. Na scenie pojawiają się tancerze ludowi, prezentujący urok swojej kultury. Targi rękodzieła stanowią doskonałą okazję do zakupu pamiątek, a dla tych, którzy chcą się dobrze bawić, przygotowano liczne bezpłatne atrakcje. Jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń festiwalu jest Parada Żniw, towarzyszą jej tradycyjni tancerze, akrobaci flagowi i malownicze powozy konne. Wydarzenie odbywa się w urokliwej Hollókő, Węgry.

Więcej informacji o Hollókő: https://visithungary.com/articles/old-village-of-holloko-and-its-surroundings

Festiwal Wina Czerwonego w Villány to największe wydarzenie gastronomiczne w tym renomowanym regionie winiarskim. Villány, znane jest jako węgierska stolica wina. Trwający trzy dni, od piątku do niedzieli, festiwal wypełniony jest wydarzeniami. Oprócz różnorodnych koncertów, tradycyjnych pokazów i kolorowej parady żniw, goście mogą cieszyć się bogactwem kulturowych i kulinarnych smakołyków. Nie braknie także możliwości degustacji najlepszych win regionu, które zostaną zaprezentowane zwiedzającym. To wszystko w malowniczym Villány, Węgry.

Więcej informacji na stronie: https://villany.hu/en/

Etyek Picnic oferuje różnorodny repertuar wydarzeń na każdy miesiąc dla pasjonatów kulinariów i miłośników wina. Początkowo piknik odbywał się cztery razy w roku, obejmując wiosnę, lato, jesień i zimę. Jednak od kilku lat Etyek wzbogaca o wyjątkową atmosferę, kulinaria, trunki, kulturę i aktywności sportowe każdego miesiąca przez cały rok. Fenomenalna atmosfera i niezapomniana ekipa sprawiają, że wydarzenia stają się prawdziwym hitem, a różnorodność programów odgrywa kluczową rolę w sukcesie festiwalu. Zespół Etyek Picnic dba o to, aby zarówno dzieci, jak i dorośli opuścili wydarzenie z niezapomnianymi przeżyciami. Wino, kulinaria, wysmakowana muzyka ludowa i niesamowita atmosfera czekają na każdego, kto odwiedzi Etyek Picnic w każdym miesiącu roku. Wydarzenie ma miejsce w urokliwym Etyek, Węgry.

Więcej informacji na stronie: https://etyekipiknik.hu/en/

Festiwal Kiełbasy Csaba to jedno z największych i najbardziej popularnych wydarzeń kulinarnych na Węgrzech, skupiające uwagę na wyjątkowej kiełbasie Csabai, która zdobyła renomę na całym świecie. Kiełbasa Csabai to prawdziwe Hungaricum, autentyczny produkt małych producentów, chroniony unijnym znakiem geograficznego pochodzenia. Z uwagi na długą tradycję hodowli świń i przetwarzania mięsa wieprzowego w Békéscsaba, oraz ogromną popularność kiełbasy Csabai, zorganizowanie tematycznego festiwalu w tym mieście wydaje się całkowicie naturalne. Wydarzenie odbędzie się w malowniczym Békéscsaba, Węgry.

Więcej informacji na stronie: https://www.csabaikolbaszfesztival.hu/

Święto Świętego Marcina staje się coraz bardziej popularne we wszystkich regionach kraju. Doskonałe wina i dania z gęsi zostaną poddane degustacji podczas czternastej edycji Targu Świętego Marcina w tym roku. Lokalne restauracje i winnice zaoferują szeroki wachlarz smakowitych potraw i trunków podczas tego szlachetnego wydarzenia. Wydarzenie odbędzie się w Bogács. Popularne dania to między innymi zupa gęsia oraz pieczona gęś podana z duszoną kapustą i knedlami ziemniaczanymi.

Więcej informacji na stronie: https://bogacs.hu/index.php/en/tourism-and-leisure-time/programmes/periodic-big-events

Zdjęcia/ Visit Hungary

Źródło: Aviareps

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »