Maroko to kraina tysiąca i jednego kontrastu. Różnorodne krajobrazy, wyśmienita kuchnia, niezwykła przyroda i dziedzictwo kulturowe, czynią z tego kraju miejsce absolutnie unikalne. Śmiało można stwierdzić, że Matka Natura pofolgowała swojej wyobraźni, dzięki czemu Maroko nigdy nie przestaje zachwycać. To kraina niezwykłych krajobrazów gór Rif i Atlas oraz surowych wybrzeży Atlantyku,  łagodnych piasków Morza Śródziemnego i złotych wydm Sahary.  Ten kraj mile zaskoczy podróżników ciekawych świata i odważnych na tyle, aby zboczyć z utartych szlaków i odkryć prawdziwą naturę tego kraju.  Kraina ta słynie również z bogatego rzemiosła, którego tajemnice strzeżone są przez pokolenia doskonałych artystów. Bez wątpienia  ten kraj dostarczy wielu niezwykłych wrażeń i odsłoni zaskakujące skarby magicznego Maroka.

Dolina Ourika w górach Atlas Fot. Anna Molęda- Kompolt

  Maroko to kraj niezwykle gościnny, z czym spotkałam się wielokrotnie przebywając tam. To kraina hojnie obdarzona bogactwami natury. Każde miasto ma nieco inny charakter, choć wszystkie czerpią z tych samych tradycji konkurując tylko ze sobą urokiem i gościnnością. Spacerując po sukach (targach) można poznać lokalnie wytwarzane produkty, które są prawdziwymi i unikalnymi skarbami kraju. Życie w Maroku jest źródłem rozmaitych przyjemności, czasem tak prostych jak zniewalający zapach kwiatów pomarańczy, eukaliptusa i tamaryszku. Królestwo słynie także jako światowy ośrodek sztuki. Odbywa się tu wiele doniosłych wydarzeń i imprez oraz funkcjonuje wiele galerii sztuki i centrów kulturalnych,  przez co tworzy się coraz więcej przestrzeni dla lokalnych artystów. Ten kraj jest także kolebką wspaniałej muzyki, spadkobiercą dziedzictwa i dumy zamieszkujących je mieszkańców. To unikalne miejsce, gdzie w jednym miejscu można usłyszeć utwory andaluzyjskie, muzykę Gnaoua, Amazigh chaabi, malhoun i wiele innych.

Smaki kuchni marokańskiej

Przysmaki kuchni marokańskiej

         Zapewne wielką radość sprawi skosztowanie tradycyjnych dań kuchni marokańskiej, która stała się już słynna na cały świat. Jest ona odzwierciedleniem charakteru tego kraju. Smaki są zdecydowane, a aromaty gęste i intensywne. Każdy region ma swoje unikalne tradycje. Kuchnia Maroko jest odbiciem bogatej i złożonej historii tego kraju oraz kultury ludów, które go zamieszkiwały. Warto spróbować dań klasycznych takich jak wyśmienity tagine z owocami morza  czy kus kus z warzywami, jak również nowości takich jak zupa krem z topinamburu.
          Kuchnia marokańska  jest spadkobiercą arabsko-andaluzyjskiej tradycji kulinarnej. Łączy ze sobą w zaskakujący sposób dwa smaki – słodki i słony. Wprawnie stosując przy tym przyprawy, takie jak kumin, kolendra, szafran, papryka, cynamon… To tylko kilka z przypraw, jakie można znaleźć w regionalnym przepisie tandżi pochodzącej z Marrakeszu czy tradycyjnej świątecznej pastilli z Fezu.

Sztuka jako dziedzictwo

Arcydzieła ceramiczne w jednym ze sklepów Medyny w Marrakeszu

          Maroko jest skarbnicą artystycznego rzemiosła, którego sekrety przechodzą z ojca na syna. Każde miasto czy każdy region pragnie wyróżnić się swym rzemiosłem i jest to przedmiotem powszechnej rywalizacji. Na tradycyjnych sukach w medynach miast można odnaleźć prawdziwe bogactwo tradycyjnych wyrobów czyli dzieło pracowitych rąk i pochodną talentu. Niedościgniona zwinność przekazywana jest przez mistrza czeladnikom, a sekrety każdego zakładu pozostają pilnie strzeżoną tajemnicą.
          Tkanie dywanów to jedna z ważniejszych dziedzin rzemiosła marokańskiego, zdominowana głównie przez kobiety. Wymaga niezwykłej subtelności i wyczucia w wykonaniu. Renoma jaką cieszą się dywany z Rabatu jest równa tej, jaką mają dywany pochodzące z Orientu. Jeśli chodzi o najstarsze dziedziny rzemiosła w kraju, to garncarstwo i tworzenie wyrobów ceramicznych zajmują drugie miejsce tuż po tkaniu dywanów. Szczególnie popularne w rejonach Rabatu, Fezu i Safi. To niezwykle wdzięczna sztuka, dzięki której powstają kolorowe cuda -tadżiny, naczynia, dekoracyjne wazy i lampy.

Królestwo dobrego samopoczucia

SPA z basenem i hammamem w obiekcie hotelowym

          W Maroku dążenie do zadowolenia z życia, to starannie kultywowana starożytna filozofia i cześć kultury. Nic nie podbije cudownej atmosfery panującej w hammamie, gdzie pośród cudownych aromatów oczyszcza się nie tylko ciało, ale i duszę. Masaże, zabiegi upiększające, ćwiczenia fizyczne i SPA to po prostu raj na ziemi. Zapewne każdy się o tym przekona, kto zdecyduje się skorzystać z tych relaksujących i wyciszających zabiegów. Ośrodki dysponują zarówno odpowiednio wyszkolonym personelem, jak i infrastrukturą.  Od glinki ghassoul do olejku arganowego (pochodzi z endemicznego drzewa z trójkąta Marrakesz, Essaouira, Agadir i jest eksportowany na cały świat !), nie wspominając już o kojącym wpływie wód oceanu i leczniczej mocy niezliczonych ziół. Można tu zaznać iście niebiańskiego spokoju. Peeling z czarnego mydła, okłady z glinki, woda różana,  maseczka z kwiatów pomarańczy, masaże olejkami, nawilżanie skóry połączone z kojącym hammamem pozwolą osiągnąć wręcz euforyczny błogostan. Ta cała gama przyjemności sprawi, że ten kraj pozostanie na długo w pamięci.

Raj dla sportowców i miłośników golfa

Rajdy motorowe po wydmach

          Maroko to kraj górzysty i dzięki temu można tu uprawiać przeróżne dyscypliny sportowe takie jak rafting, piesze wycieczki, paralotniarstwo, eksploracje jaskiń, wspinaczkę, myślistwo, wędkarstwo czy kajakarstwo. Można tu jednego dnia surfować nad oceanem, a drugiego szusować w górach na nartach. Zaawansowani wspinacze mogą spróbować zdobyć Dżabal (Jebel) Tubkal, który jest najwyższym szczytem Maroka oraz całej Afryki Północnej. Chcąc go zdobyć należy udać się w góry Atlas Wysoki. Pomimo imponującej wysokości, wejście na Tubkal jest stosunkowo proste, nie wymaga sprzętu alpinistycznego oraz pozbawione jest jakichkolwiek trudności technicznych. Przez większą część roku panują tam sprzyjające warunki atmosferyczne, więc wystarczą wygodne buty, dobra kurtka, odrobinę kondycji i dużo samozaparcia. Powyższe fakty sprawiają, że Tubkal cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających turystów  i stanowi cel licznych wycieczek.

          Pola golfowe w Maroku to gwarancja wyjątkowych chwil uprawiając swój ukochany sport. Różnorodność marokańskich krajobrazów jest zachwycająca. Niektóre pola mają widok na ocean, inne są otoczone przez wydmy bądź perfekcyjnie wkomponowane w przyrodę albo w starożytne miejsca. Ten kraj słynie z wyjątkowej gościnności i doskonałej jakości usług, także gra w golfa w takim miejscu to prawdziwa przyjemność.

Maroko to sztuka życia i smaczne doświadczenie w krainie gościnności. To kraj bogaty w niezwykłą różnorodność kulturową, której po prostu trzeba doświadczyć.

Tekst: Anna Molęda-Kompolt

Zdjęcia: Pixabay  

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »