Niemcy bez wątpienia są krajem sztuki i kultury. Wielkie nazwiska poetów jak Goethe, Schiller czy Mann, filozofów jak Hegel czy Kant, kompozytorów jak Bach, Beethoven i Schumann oraz malarzy jak Dix i Beckmann ugruntowały pozycję Niemiec jako celu podróży kulturalnych numer 1 Europejczyków. Do dyspozycji turystów jest 80 oper, ponad 7200 muzeów i sal wystawowych, w których rocznie odbywa się ponad 8000 wystaw.

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zaplanowała na kwiecień tego roku kampanię „Niemcy – kraj sztuki i kultury”, która skoncentruje się na programie artystycznym i kulturalnym kraju. Jednym z podtematów kampanii jest 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha – słynnego malarza i jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w Niemczech. Jego dzieła uznawane są za ikony epoki. Wiele krajobrazów przedstawionych na obrazach do dziś pozostaje w nienaruszonym stanie i można je podziwiać podążając turystycznym Szlakiem Malarzy.

Rok 2024 będzie obfitował w liczne wydarzenia kulturalne oraz wystawy poświęcone epoce i Friedrichowi. W tym celu Niemiecka Centrala Turystyki stworzyła podstronę, na której można znaleźć wiele ciekawych szczegółów: www.germany.travel/en/inspiring-germany/caspar-david-friedrich.html

Poniżej kilka wybranych propozycji:

GREIFSWALD
28.04.2024-5.01.2025
Pomorskie Muzeum Państwowe (Pommersches Landesmuseum)


Friedrich urodził się i wychowywał w Gre­ifswaldzie – nadbałtyckim miasteczku, zamieszkałym głównie przez rybaków i marynarzy. Miasto ze swoim bogatym zbiorem dzieł, swojemu słynnemu synowi oddaje cześć na trzech, następujących po sobie wystawach.

Całoroczny program wydarzeń znajduje się TUTAJ

HAMBURG

15.12.2023-1.04.2024
Hamburger Kunsthalle


Wystawa pod tytułem „Sztuka na nowe czasy” prezentuje ponad 50 obrazów i 90 rysunków Caspara Davida Friedricha.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich (hamburg-travel.com)

DREZNO
24.08.2024-5.01.2025
Muzeum Albertinum

Dawne centrum życia artystycznego, zaprezentuje najważniejsze dzieła Friedricha umieszczając je w kontekście twórczości innych wielkich mistrzów.
Więcej informacji: 250 Years of Caspar David Friedrich – Visit Dresden (visit-dresden.travel)

RUGIA
19.08.2024-25.08.2024
Centrum Informacji Parku  Narodowego Königsstuhl

Wydarzenie „Dni Romantyzmu” przypomną o szczęśliwych chwilach jakie Caspar David Friedrich spędził na Rugii. Warto skorzystać z punktu widokowego z którego rozciąga się fantastyczny widok na kredowe klify uwiecznione w 1818 roku na obrazie „Skały kredowe na Rugii”.

Więcej informacji:  https://www.koenigsstuhl.com/en/veranstaltungen/veranstaltung/2024-08-19_1100/romantic-days-at-the-koenigsstuhl

„Niemcy są najczęściej wybieranym celem podróży kulturalnych Europejczyków, z udziałem w rynku na poziomie 12%. Ponad połowa Polaków, odwiedzających Niemcy w celach turystycznych, wybiera urlop kulturalny, ponad 45% odwiedza podczas urlopu muzea i wystawy. Jesteśmy pewni, że rocznica urodzin wielkiego malarza romantyzmu Caspara Davida Friedricha i związane z nią fascynujące wystawy w Hamburgu, Dreźnie, Berlinie i Greifswaldzie przyciągną do Niemiec miłośników malarstwa z Polski” – komentuje Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.

O DZT

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa izba turystyki Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT, wspólnie ze stowarzyszeniami i podmiotami gospodarczymi zajmuje się tworzeniem strategii oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej.

Główne cele DZT:

  • ukierunkowane badanie rynku i analiza potrzeb klientów (Sinus-Milieus) jako podstawa działań opartych na dowodach
  • zarządzanie relacjami i wymiana know-how w celu wsparcia średnich przedsiębiorców branży turystycznej
  • zwiększenie świadomości marki i ukierunkowanie profilu marki Niemcy cel podróży na zrównoważony rozwój i ochronę klimatu.

Główne tematy  to zrównoważony rozwój i cyfryzacja


DZT promuje zrównoważoną i zorientowaną na przyszłość turystykę kierując się celami wyznaczonymi przez rząd niemiecki. Priorytetowo traktuje się cyfryzację i zrównoważony rozwój.

Zrównoważony rozwój jest od ponad dekady głównym tematem strategii promocyjnej i działań marketingowych wszystkich działów DZT. Organizacja realizuje strategię opartą na trzech filarach, która łączy zewnętrzny transfer wiedzy i towarzyszące mu podejście do komunikacji z wewnętrzną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju. DZT promując turystykę odpowiedzialną, pozycjonuje Niemcy jako cel podróży oparty na ofertach zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju.

DZT koncentruje się na kwestiach cyfryzacji, stymulując wdrażanie technologii immersyjnych (wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości), jak również wykorzystuje w swoich działaniach interfejsy konwersacyjne (np. asystentów głosowych) oraz aplikacje oparte na sztucznej inteligencji (AI) np. chatboty. W celu zapewnienia widoczności ofert turystycznych na platformach wspieranych przez sztuczną inteligencję, DZT koordynuje wspólny projekt sektora turystycznego „Open Data”.

DZT posiada 25 przedstawicielstw zagranicznych, które zarządzane są z Frankfurtu nad Menem.
Bliższe informacje można znaleźć w naszym internetowym centrum prasowym na stronie

https://www.germany.travel/en/newsroom/home.html

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »