Największym skarbem Meksyku z licznymi atrakcjami turystycznymi jest urokliwy Półwysep Jukatan. Położony jest w Ameryce Środkowej pomiędzy Morzem Karaibskim a Zatoką Meksykańską. Ze względu na swoje liczne walory przyrodnicze oraz prekolumbijskie ruiny Majów i Azteków, przyciąga rzesze turystów spragnionych niezapomnianych wrażeń i doznań. Półwysep Jukatan to przede wszystkim trzy główne ośrodki turystyczne: Cancun, Tulum i Playa del Carmen. Słyną one z pięknych, szerokich i piaszczystych plaż, turkusowej wody i możliwości uprawiania różnych sportów wodnych. To prawdziwy raj dla miłośników pięknych widoków i odpoczynku.

Park Biosfery Sian Kaan

Ze względu na unikatową faunę i florę Sian Kaan został w 1987 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sama nazwa w języku Majów oznacza „Tam, gdzie rodzi się niebo”. Ten obszar naturalnego piękna jest domem dla tysięcy gatunków zwierząt i ptaków. Obejmuje 652 tysiące hektarów, co czyni go największym Rezerwatem Biosfery na meksykańskich Karaibach i największym chronionym obszarem przybrzeżnym w Meksyku. Zobaczyć tam można żyjące na wolności delfiny, żółwie czy zagrożone wyginięciem krowy morskie. Żyją tam również cztery rodzaje krokodyli, pumy, manaty czy tapiry. Sian Kaan to również schronienie wielu gatunków wszelkiego rodzaju ptactwa, takiego jak tukany, flamingi czy wszędobylskie pelikany. Poza laguną i dżunglą do rezerwatu należy odcinek drugiej najdłuższej rafy koralowej na świecie. W Sian Kaan znajdują się aż 23 stanowiska archeologiczne, co oznacza, że dawniej zamieszkiwali ten region Majowie. W latach 1200 – 1500 transportowali swoje towary rzekami rezerwatu w stronę Morza Karaibskiego.

 Bacalar – laguna siedmiu kolorów

Bacalar jest drugim co do wielkości słodkowodnym jeziorem w Meksyku. Dzięki białemu, wapiennemu podłożu ma niezwykłą przejrzystość i błękitno-turkusowo-szmaragdowy kolor wody. Ta paleta kolorów czyni to miejsce niezwykle urokliwym i bardzo klimatycznym miejscem do zwiedzania i odpoczynku. Można tu nakarmić swoje oczy i duszę pięknem natury. Dodatkowo jest to dom dla największej populacji stromatolitów słodkowodnych na świecie. Są to jedne z najstarszych form życia i liczą sobie ponad 3,5 mld lat. Wyglądem przypominają kamienie, a w rzeczywistości są to cienkie, posklejane ze sobą warstwy powstałe z sinic. Wydzielają one lepką substancję wiążącą muł z zawartością węglanu tworząc kolejne warstwy. Bacalar to również bardzo urocze miasteczko nadające się idealnie na kilkudniowy wypoczynek.

Izamal – żółte miasto

Na uwagę zasługuje również miasto Izamal, które  jest bardzo ujmującym miasteczkiem w północnej części Jukatanu. Przyciąga odwiedzających swoim intensywnie energetycznie żółtym kolorem, na który pomalowano centrum i najbliższą okolicę. Ta urocza perełka Jukatanu została wpisana na listę magicznych meksykańskich miasteczek „Pueblos Magicos” ze względu na kolor, jak również na istotne walory architektoniczne, kulturowe i historyczne. To magiczne miasto skrywa nie tylko piramidy, ale także ciekawą historię połączoną z Janem Pawłem II. Mówi się, że aby uczcić wizytę polskiego Papieża, miasto pomalowano właśnie na papieski, żółty kolor. W Izamal na dziedzińcu klasztornym znajduje się pomnik Bł. Jana Pawla II jako wyraz miłości i szacunku mieszkańców do tego wielkiego Pielgrzyma. Miasto zbudowano na ruinach dawnych piramid Majów, a część z nich zachowała się do tej pory i znajduje pomiędzy żółtymi kamienicami. Izamal to niewątpliwie miasto ludzi o wielkich sercach i przyjaźnie nastawionych do turystów, a zwłaszcza Polaków. Pueblo Magico warto również odwiedzić, aby odpocząć w klimatycznych hotelikach i pobyć w tym niezwykle uroczym miasteczku. 

Chichen Itza – największy skarb Jukatanu

Największą atrakcją i skarbem Jukatanu jest bez wątpienia prekolumbijskie miasto Majów – Chichen Itza. Od 1988 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z siedmiu cudów świata. Zabytki architektoniczne składające się na ten obiekt przedstawiają wysoką wartość historyczną oraz archeologiczną w badaniach nad kulturą Majów i Tolteków. Ważnym zabudowaniem Chichén Itzá jest świątynia Kukulkana zwana El Castillo, czyli zamek. Jest ulokowana na szczycie piramidy schodkowej, do której prowadzi 91 stopni z każdej z czterech stron piramidy. U podstaw świątyni Kukulkana znajdują się rzeźby Pierzastego Węża. Świątynia Wojowników to kolejna ważna budowla Chichén Itzá. Ozdobiona jest licznymi filarami przedstawiającymi postać Pierzastego Węża oraz wojowników. Niezwykłym przykładem architektury Chichén Itzá jest także El Caracol, czyli 12-metrowa wieża w kształcie ślimaka, z wewnętrzną klatką schodową. Ciekawą atrakcją turystyczną, którą można obserwować właśnie w tym miejscu jest zjawisko falowe. Mianowicie podczas równonocy wiosennej i jesiennej ma miejsce niesamowity spektakl światła i cienia. Zachodzące słońce rzuca cień na północną ścianę jednej ze stojących tam piramid, a oczom turystów ukazuje się pełzający po kamiennym zboczu świetlisty wąż. Widowisko to robi niesamowite wrażenie i jest ciekawą atrakcją dla wielu przybywających turystów. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najważniejszych stref archeologicznych w całym Meksyku.

Coba i Tulum – miasta Majów

Kompleksów archeologicznych na Jukatanie jest wiele. Jednak najbardziej fotograficzny znajduje się w miejscowości Tulum. Jest to niewątpliwie najpiękniej położony kompleks ruin prekolumbijskiego Meksyku. Położony jest bezpośrednio nad Morzem Karaibskim, a piramidy zawieszone są wysoko nad klifem. Rozpościera się z nich magiczny widok na lazurową wodę i piaszczystą plażę. Do najbardziej znanych budowli należy najwyższy budynek w Tulum – El Castillo (zamek). Przypuszcza się, że w El Castillo miały miejsce główne uroczystości religijne. Piramida miała spełniać rolę strażnicy i latarni morskiej.

Kolejną ciekawą i tajemniczą strefą archeologiczną jest Coba. Tutejsze piramidy skryte są w gęstej dżungli nadal jeszcze nieodkrytej i zbadanej przez wielu podróżników. Główną atrakcją jest największa piramida Nohoch Mul, która ma 42 metry wysokości i należy do najwyższych piramid na całym Jukatanie. Dodatkowym atutem jest to, że cały kompleks można zwiedzać rikszą lub na rowerze. Niewątpliwie jest to przygoda, która przenosi odwiedzających do przeszłości.

Półwysep Jukatan ma wiele do zaoferowania i potrafi zaspokoić gusta najbardziej wybrednych poszukiwaczy przygód. Światowej klasy zabytki, urokliwe kolonialne miasteczka, unikatowa przyroda, tropikalne plaże i fascynujący świat podwodnej fauny i flory robi ogromne wrażenie. Znajdują się tam również miejsca, gdzie można oddać się słodkiemu lenistwu i odpocząć w ciszy i spokoju od zgiełku dnia codziennego. Jukatan to bez żadnych wątpliwości turystyczna perła Meksyku, którą odwiedzają corocznie miliony turystów. Polecam dopisać ten Półwysep na Twoją listę miejsc do odwiedzenia.  

Tekst: Anna Molęda – Kompolt            

                                   Zdjęcia: Pixabay 

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »