Czy macie ochotę na podróż w głąb magicznych krajobrazów, przecinając tajemnicze góry, wzdłuż malowniczych wybrzeży i przez urokliwe miasteczka? Jeśli tak, to świetnie, gdyż Chorwacja może pochwalić się doskonale rozwiniętą siecią nowoczesnych autostrad, ale niepowtarzalną atmosferę podróży można znaleźć na mniejszych, mniej uczęszczanych trasach. To tam odkrywamy prawdziwą esencję kraju – jego urok, kulturę i historię. Dlatego tym razem przedstawiamy trasy, gdzie każdy zakręt może być początkiem nowej przygody.

Widok na Most Pelješac ©CNTB/ Darko Kešnjer

Magistrala Adriatycka – podróż z widokiem na morze

Czy marzyliście kiedyś o podróży wzdłuż wybrzeża, gdzie morze i ląd spotykają się w harmonii? Magistrala Adriatycka, znana także jako Jadranka, jest idealnym miejscem dla miłośników morskiej bryzy. Wiatr we włosach, zapierające dech widoki na Adriatyk  i przyjemność podróży towarzyszą na każdym kilometrze. Dzięki nowemu Mostowi Pelješac, podróż staje się jeszcze łatwiejsza i bardziej komfortowa.

Droga Mistrzów – przecinając góry

Czy jesteście gotowi na wyzwanie przejazdu przez majestatyczne pasmo górskie Welebit? Droga Mistrzów (Majstorska Cesta) to prawdziwy test umiejętności kierowców. Ta trasa, biegnąca na styku województw ličko-senjskiego i zadaskiego, a dokładnie od miejscowości Lovinac do miejscowości Obrovac, jest wyjątkową okazją, aby podziwiać piękno przyrody i historię regionu. Przemierzajcie zakręty, podziwiając spektakularne krajobrazy.

Autostrada A5 – droga w kolorze złota

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być otoczonym złotem? Slawonia, znana ze swojego płaskiego ukształtowania terenu, oczaruje Was złotymi polami pszenicy, plantacjami słoneczników lub bezkresnymi winnicami. Autostrada A5 (Slavonika) przeniesie Was w magiczną krainę, gdzie natura prezentuje się niczym z bajki. Trasa z miejscowości Đakovo do Osijeku pozwoli również odkryć dziedzictwo kultury tego regionu.

Pole słoneczników w Slawonii ©CNTB/ Hrvoje Serdar

Trasa „Igrek” w Istrii – wielkie piękno małych rzeczy

Istria to oaza spokoju, a trasa „Igrek” (Istarski Ipsilon) jest idealną okazją, by odkryć urok małych miasteczek tego malowniczego półwyspu. Od miasteczka Motovun po Poreč, każde miejsce ma swoją niepowtarzalną duszę i bogatą historię. Odkryjcie urok tych małych miejscowości, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej. Pula, Poreč, Rovinj, Motovun, Pazin, Grožnjan czy Hum (nazywany najmniejszym miastem na świecie) czekają by się w nich zanurzyć i odciąć od zgiełku świata.

Motovun ©CNTB/ Ivo Biočina

Droga Józefa – trasa jak z bajki

Wędrując Drogą Józefa (Jozefina), przeniesiecie się w świat natury i zabytków na trasie łączącej nadmorski Senj z kontynentalną częścią Chorwacji. W Karlovcu poznacie tajemnice miasta położonego nad czterema rzekami: Korana, Mrežnica, Kupa i Dobra. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj znajduje się Aquatika, która zafascynuje Was podwodnym światem ryb słodkowodnych. A koniec trasy w okolicach miasteczka Senj zwieńczy bajkowy widok na Zatokę Zavratnica. 

Zatoka Zavratnica ©CNTB/ Aleksandar Gospić

Explore Croatia

„Explore Croatia” to mobilna aplikacja zapewniająca użytkownikom spersonalizowane treści zgodnie z ich zainteresowaniami i aktualną lokalizacją. Aplikacja umożliwia planowanie wycieczek, tworzenie i udostępnianie cyfrowych pocztówek, a także poprzez różne gry i quizy odkrywania licznych interesujących faktów o Chorwacji i jej atrakcjach.

Aplikacja jest dostępna na platformach iOS i Android:

Sklep Apple (iOS): https://apps.apple.com/eg/app/explore-croatia/id1669535822

Sklep Google Play (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=co.mediatorium.explorecroatia

oraz pod linkiem: https://explorecroatia.croatia.hr/pl-pl

O Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej

Chorwacka Wspólnota Turystyczna (CNTB) jest narodową organizacją turystyczną założoną w celu tworzenia i promowania tożsamości i marki chorwackiej turystyki w kraju i za granicą. Działania CNTB obejmują zarówno planowanie i wdrażanie strategii promocyjnej, jak również inicjowanie i wdrażanie działań promocyjnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania wszystkich podmiotów sektora turystycznego oraz podnoszenie poziomu jakości całej chorwackiej oferty turystycznej.

Do najważniejszych zadań CNTB należy organizacja, realizacja i nadzór nad wszelkimi działaniami związanymi z brandingiem i promocją produktu turystycznego Chorwacji, ujednoliceniem całości chorwackiej oferty turystycznej, realizacją badań rynkowych wspierających promocję chorwackiej turystyki oraz ocena realizowanych działań promocyjnych. Więcej informacji na temat CNTB można znaleźć na stronie https://croatia.hr/pl-pl

Tekst i zdjęcia: Chorwacka Wspólnota Turystycznej (reprezentacja AVIAREPS Poland)

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »