Madryt jest jedną z najwspanialszych stolic na świecie, a jego mieszkańcy są niezwykle dumni ze swoich tradycji. Zamawiają cocido madrileno (klasyczna madrycka potrawa), w niedzielne poranki spacerują po parku Retiro, a wczasie festiwalu San Isidoro tańczą chotis na ulicach. Ponadto uwielbiają bawić się do białego rana: kolację jedzą prawie o północy, a potem prowadzą niekończące się rozmowy na terrazas (kawiarnianych ogródkach) lub szaleją na parkietach licznych klubów. Natomiast Toledo okrzyknięte jest mianem Miasta Trzech Kultur ze względu na swoje cenne zabytki, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Madryt w pigułce

Spacer jest dedykowany jest dla osób, które mają ograniczony czas na zwiedzanie Madrytu. Wycieczkę można rozpocząć  na jednym z najbardziej znanych placów Madrytu – Puerta del Sol, na którym świętuje się nadejście Nowego Roku jedząc 12 winogron. Podążając spacerowym krokiem ulicą Arenal, przechodzi się na Plaza de Isabel II z okazałym gmachem Opery. Stąd jest już niedaleko do zielonego Plaza de Oriente, nad którym góruje monumentalny Pałac Królewski oraz współczesna katedra Almudeny.
Z tarasu widokowego podziwiać można widoki na parki Campo del Moro i Casa de Campo oraz góry sierra de Guadarrama. Następnie podążając calle Mayor można udać się na plac La Plaza de la Villa, gdzie znajdują się jedne z najstarszych budowli cywilnych w Madrycie, czyli pałac rodziny Lujanes z XV wieku, pałac rodziny Cisneros z XVI wieku oraz barokowy budynek dawnego ratusza miejskiego.

Dalej można przejść do głównego placu – Plaza Mayor, na którym odbywało się wiele ważnych wydarzeń m.in.: walki byków i procesy inkwizycji. W okolicy placu znajduje się uznana za najstarszą na świecie wg. Księgi Rekordów Guinnessa, restauracja Sobrino de Botín, założona w 1725. Kolejnym punktem programu będzie Plaza de la Provincia z Palacio Santa Cruz, który dawniej był więzieniem i siedzibą notariuszy prowincji. Spacer kończy się na Puerta del Sol, z którego można wyruszyć na inne fascynujące wycieczki po Madrycie.

Madryt Burbonów i UNESCO

Kolejny zakątek Madrytu, zwany jest Madrytem Burbonów. Spacer można rozpocząć od okolic placu Puerta del Sol. Dalej ulicą Alcala w stronę placu i fontanny bogini Cibeles (ulubionego miejsca kibiców klubu piłkarskiego Real Madrid), ratusza Madrytu nazywanego Palacio de Cibeles oraz bramy Puerta de Alcala. Aby odpocząć od miejskiego zgiełku warto pospacerować  do Parku Retiro, gdzie znajduje się najstarsze drzewo w Madrycie, pomnik upadłego anioła oraz pałace: Kryształowy i Velazqueza. Teren 190 hektarów obejmujący Park Retiro i Paseo del Prado został wpisany 25 lipca 2021 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii Krajobrazu Kulturowego. Wyjątkowość tych dwóch sąsiadujących ze sobą przestrzeni polega na tym, że łączą w sobie przyrodę (aż 75% to tereny zielone), kulturę i naukę. Następnym punktem programu będzie Paseo del Prado zwane również „Pasażem Sztuki”, gdzie znajdują się między innymi dwa największe muzea: Muzeum Prado i Muzeum Sztuki Współczesnej Reina Sofia. Następnie warto udać się na Dworzec Atocha, w którego wnętrzu znajduje się ogród tropikalny. Spacer po tej okolicy zakończy się w pobliżu Muzeum Caixa Forum słynącego m.in. z pięknego ogrodu wertykalnego i Dzielnicy Literackiej, gdzie w jednym z klasztorów został pochowany twórca „Don Kichota z La Manczy” Miguel Cervantes i gdzie znajduje się dom sławnego hiszpańskiego dramaturga, Lope de Vega.

Średniowieczne Toledo

Toledo jest malowniczym miastem położonym na skalnym cyplu, który z trzech stron opływają wody rzeki Tajo (Tag). Nad miastem uważanym za jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury górują okazały Alkazar oraz jedna z najpiękniejszych hiszpańskich katedr. Toledo słynne jest ze swej wielowiekowej historii, sztuki, kultury, rzemiosła i gastronomii. Jego Stare Miasto wpisane zostało na listę UNESCO w 1986 r. Miasto zostało założone przez Karpetanów, a w 192 r. p.n.e zostało zdobyte przez Rzymian. Od VI w. utworzono tu stolicę państwa Wizygotów i ważny ośrodek religijny. W 711 roku przeszło pod panowanie muzułmanów, a w 1085 r. chrześcijan. Toledo to miasto, w którym przez wiele wieków współżyły ze sobą trzy kultury: muzułmańska, żydowska i chrześcijańska.

Warto tu zwiedzić Katedrę, Synagogę del Tránsito lub Santa Maria la Blanca, kościół Santo Tome z obrazem El Greco „Pogrzeb Hrabiego Orgaza”, dawny meczet i kościół Cristo de la Luz lub klasztor w stylu izabelińskim San Juan de los Reyes, w którym mieli zostać pochowani Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński. Ponadto warto również zobaczyć mosty św. Marcina i Alcantara, Pałac Arcybiskupów, ratusz, dawną dzielnicę żydowską, kościoły El Salvador, San Ildefonso i Santo Tome.

Na uwagę zasługuje również Zamek biskupa Tenorio, który został zbudowany na zlecenie Alfonsa VI jako klasztor na cześć świętych Servando i Germano. Jednak ze względu na swoje umiejscowienie w pobliżu mostu Alcántara został przekształcony w wojskową twierdzę obronną miasta. Odbudowano go na ruinach arabskiego zamku. Jest uznawany jako jeden z najlepszych przykładów wojskowej architektury mudejar w Hiszpanii. Jego wieże są cylindryczne i zwieńczone krenelażem, z łukami podkowiastymi, a bramy cechuje wyraźny styl mudejar.

Toledo jest miastem, w którym czuje się niedosyt zwiedzania i pragnie wrócić ponownie. Jestem tego najlepszym przykładem, dlatego też polecam City Break w tym niezwykle ciekawym mieście, jak również zachęcam do pobłądzenia sobie w zakamarkach urokliwego Madrytu.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »