Kair nazywany jest matką miast świata. Stolicę Egiptu zamieszkuje ponad 20 milionów mieszkańców, co czyni ją najludniejszym miastem Afryki i jedną z największych metropolii na świecie. Nic dziwnego, że jest nazywana przez Egipcjan „Matką Świata.” O tym, jak wygląda centrum arabskiego świata, można przekonać się na własne oczy dzięki bezpośrednim połączeniom do Kairu uruchomionym przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

W określeniu „ Matka Świata” nie ma cienia przesady, bowiem Kair wyrósł na fundamentach Memfis, pierwszej stolicy starożytnego Egiptu, założonej ok. 2925 roku przed naszą erą, czyli blisko 5000 lat temu. Osłabione po podboju Egiptu przez Arabów w 641 roku, stało się doskonałym źródłem kamienia, służącego do budowy nowej siedziby egipskich władców.

Cud starożytnego świata

Na pytanie, co jest wizytówką Egiptu, odpowiedź jest jedna – piramidy w Gizie. Położone na przedmieściach Kairu, od wieków zachwycają swoją formą, wielkością i majestatem. Największą z nich jest zbudowana ok. 4500 lat temu piramida Cheopsa, która liczy aż 140 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 53 tys. metrów kwadratowych. To sto razy więcej niż Biały Dom w Waszyngtonie! Tuż obok znajduje się mityczny strażnik tajemnic piramid, czyli wielki Sfinks. Przed udaniem się w dalszą drogę warto zajrzeć do piramidy Chefrena (Khafre) oraz najmniejszej z zespołu budowli piramidy Mykerinosa (Menkaure).

Meczet inny niż wszystkie

Nie tylko piramidy – w Kairze do dziś można zobaczyć jeden z najstarszych meczetów świata zachowany w oryginalnym kształcie. Meczet Ahmada Ibn Tuluna jest największą świątynią muzułmańską w Kairze, która przyciąga uwagę niezwykłym spiralnym minaretem oraz oszczędną dekoracją stiukową. To stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków miasta. Warto też udać się na Plac Salah al.-Din, aby zobaczyć imponujący meczet i madrasę sułtana Hasana, które uznaje się za jedno z najwybitniejszych dzieł architektonicznych stolicy Egiptu.

Wielka sztuka z polskim akcentem

W Kairze mieści się także jedno z największych na świecie muzeów. Zbudowane w 1835 roku Muzeum Egipskie zgromadziło ponad 120 tys. eksponatów, wśród których ważne miejsce zajmują: kompletne wyposażenie grobowca Faraona Tutanchamona, królewskie mumie oraz liczne posągi władców starożytnego świata. Zbiory muzeum są ma tyle bogate, że obejrzenie całej ekspozycji może zająć nawet kilka dni. Na wnętrzach się jednak nie kończy, bowiem przed budynkiem znajduje się warte uwagi popiersie najwybitniejszych badaczy starożytnego Egiptu, w tym wizerunek polskiego archeologa prof. Kazimierza Michałowskiego.

Luksusowa wyspa z widokiem na miasto

Aby w pełni docenić piękno Kairu, trzeba wypłynąć na szerokie wody Nilu. Z bulwaru El-Nil położonego na wschodnim brzegu królewskiej rzeki, warto przeprawić się na wyspę Gezira. Eleganckie hotele, wystawne restauracje i wytworne parki. Tutaj można doznać prawdziwego luksusu i uciec od turystycznego oblicza egipskiej stolicy. Głównym punktem wyspy jest wieża telewizyjna Cairo Tower, z której szczytu  możesz podziwiać fantastyczną panoramę miasta.  

Kairskie graffiti made in Poland

Dla osób, które lubią nietypowe miejsca, na uwagę zasługuje również „Miasto umarłych”. Na terenie dwóch zabytkowych miejskich nekropolii mieszka ponad 2 mln kairczyków. Wizerunek miejsca ociepla dwóch artystów z Polski, Franek Mysza i Artur Chałupka „Ajron”, którzy od lat malują na ścianach grobowców koty i myszy w strojach faraonów. Polskich śladów w tej dzielnicy jest więcej, bo za renowację tutejszych zabytków odpowiada architektka Agnieszka Dobrowolska. Jak widać współpraca polsko-egipska jest nadal się rozwija i ma się dobrze.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »