Marrakesz to piękne miejsce, które zachwyca swoją odmiennością. W pewien sposób egzotyczne i przyciągające miasto sprawia, że rocznie przybywa do niego ogrom turystów. Od 31 października b.r. węgierskie linie lotnicze Wizzair uruchomiły nowe połączenie z Lotniska Chopina w Warszawie do Marrakeszu, dzięki czemu miłośnicy podróży będą mogli docenić wygodę bezpośrednich lotów do Maroka. Magia jest tu wszechobecna.
Marrakesz kojarzy się przede wszystkim z czerwienią we wszystkich jej odcieniach, a to ze względu na specyficzne światło i glinę, z której zbudowane są budynki miasta. Natomiast kolorowe bazary pełne aromatycznych przypraw oraz pięknych pamiątek są stałym elementem panoramy Marrakeszu. Dobiegająca zewsząd muzyka oraz pokazy uliczne zaklinaczy wężów bądź połykaczy ognia stanowią nie lada atrakcję dla przyjezdnych. Wszystkie te elementy sprawiają, że to miasto jest niesamowicie kolorowym oraz przepełnionym wieloma zapachami miejscem i warto odbierać go wieloma zmysłami jednocześnie.
Na spotkanie Orientu najlepiej udać się do starej części Marrakeszu – medyny, gdzie znajduje się większość najpiękniejszych miejsc i zabytków miasta-targowiska, którego nazwę tłumaczy się „zatrzymaj się i stój”. Rzeczywiście wiele może tu wprawić w podziw i oszołomić. Zadziwia labirynt suków, w którym wręcz dobrze jest się zgubić, bo tylko w ten sposób będzie okazja ujrzeć prawdziwe oblicze miasta. Kręte uliczki prowadzą do pałaców sułtańskich, bogato zdobionych wilii zamożnych kupców oraz do meczetu Kutubijja, jednej z największych tego typu budowli na świecie. Świątynia jest widoczna z każdego miejsca w Marrakeszu, a jej minaret stanowiący herb miasta, został zbudowany w XII wieku przez hiszpańskich jeńców na wzór dawniejszego minaretu, a obecnie dzwonnicy katedralnej La Giralda w Sewilli.
W Marrakeszu zobaczyć można również liczne pałace, w których kiedyś mieszkali sułtani oraz wezyrowie. Część z nich np. Dar Si Said lub Dar Menebhi, zostały przekształcone w muzea, w których można podziwiać marokańskie dzieła sztuki bądź inne elementy ważne dla tej kultury.
Z XIV wieku pochodzi kolejny klejnot architektury- meczet Ben Jusuf i medresa, czyli szkoła koraniczna. Położona w północnej części starego miasta świątynia została zbudowana przez sułtana, którego imię nosi. Uczelnia była jedną z największych szkół teologii islamskiej w Maghrebie. W 150 salkach, wychodzących na dziedziniec, mieszkało w czasach świetności około 900 studentów i nauczycieli.
Całą medynę otacza potężny mur z XII wieku o długości 12 kilometrów. Znajduje się w nim osiem wąskich bram, którymi codziennie przepływa nieprzerwany potok turystów, rzemieślników, robotników i kupców. Najpiękniejsze wrota to Bab Aguenaou. Ale wszystkie bramy w końcu doprowadzą do centrum miasta – Dżema el-Fna (placu Cudów). Cały plac, a przy tym i miasto, wydaje się baśniowym zjawiskiem, niepowtarzalnym w żadnym innym miejscu na ziemi.
Osoby chcące przez chwilę uciec od miejskiego zgiełku mogą udać się do ogrodów oraz parków. Warto odwiedzić choćby Ogrody Majorelle’a , w których podziwiać można liczne egzotyczne rośliny, a także przechadzać się wśród urokliwych sadzawek. Jeden z najstarszych i największych parków marokańskich – Agdal – budzi szczególny zachwyt wśród turystów.
Marrakesz to cudowne miejsce pełne życia i kolorów. Jest na tyle różnorodne, że każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto samemu się tam wybrać i na własne oczy przekonać się o niezwykłości tego marokańskiego miasta.