Miłośnicy Morza Śródziemnego często ściągają na wyspę Afrodyty, aby złapać oddech w miejscu, gdzie czas zatrzymał się pośród piękna otaczającej przyrody. Cypryjskie wybrzeże, słynące z urokliwych plaż i przejrzystych wód, jest jednym z najczystszych na świecie i dostarcza niezapomnianych doznań.

Amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować nurkowania na malowniczym przylądku Greko, na spokojniejszych czekają białe piaski Agia Napa i zatoczki Protaras, a na miłośników przyrody – półwysep Akamas i lęgowiska żółwi w rezerwacie przyrody Lara.

O kilka kroków o przepięknego wybrzeża roztaczają się zielone lasy sosnowe gór Troodos, w których można znaleźć wytchnienie od słońca. To miejsce zawieszone jest w czasie, gdzie ukryte, kamienne kościoły i piękne klasztory, przystrojone bizantyjskimi ikonami przyciągają podróżujących przez otaczające je pustkowie.

Wszystkie regiony Cypru przesiąknięte są tradycją i każdy z nich ma swoje sekrety. Wyspa jest rajem dla miłośników archeologii, których z pewnością zachwycą niezliczone zabytki, od teatru Kurion po kunsztowne mozaiki z Pafos, umieszczone na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Cypr to jednak nie tylko chwalebna przeszłość, ale i pulsujące życiem współczesne miasta, w niczym nie ustępujące wielu europejskim metropoliom. Tu można odpocząć od wrażeń, delektując się kunsztownie podanym meze i smakiem prażonej, cypryjskiej kawy.

Nikozja – stolica wyspy

Niektórzy lubią odwiedzać stolicę, by oddać się zakupom, innych przyciągają przeróżne rozkosze podniebienia, oferowane w miejscowych restauracjach i jadłodajniach. Niezależnie od preferencji, w wielokulturowej Nikozji każdy znajdzie coś dla siebie. W centrum można poczuć oddech nowoczesności, w starym mieście natomiast można doświadczyć tradycyjnego uroku ostatniej z podzielonych stolic świata. Otoczona wspaniałym, weneckim murem, starówka kontrastuje ze współczesną częścią miasta i zachwyca na każdym kroku. Przy okazji łatwo też zgubić drogę w labiryncie brukowanych uliczek z odurzającym zmysły zapachem kwitnących bugenwilli i gwarem tradycyjnych warsztatów i tawern, serwujących miejscowe dania. W dzielnicy artystycznej Nikozji pracują lokalni artyści, a tutejsze muzea zadowolą każdego, począwszy od wielbicieli antyku, po miłośników sztuki współczesnej.

Limassol – supernowoczesna marina

Miasto słynie z bogatej oferty kulturalnej i dynamicznego stylu życia. Gwarliwe kawiarnie sąsiadują z zacisznymi restauracjami, a współczesna architektura konkuruje z kolonialnymi rezydencjami. Nadbrzeże otacza gąszcz plażowych barów, a nieco dalej od promenady znajduje się przekształcona ostatnio w deptak dzielnica historyczna, nad którą góruje średniowieczny zamek otoczony najlepszymi restauracjami w kraju.  

Miłośnicy sztuki udać się mogą do jednego z nowoczesnych centrów kultury, natomiast amatorzy antyku mogą zwiedzić wykopalizka archeologiczne w Amathous lub na zamku Kolossi, dawnej fortecy krzyżowców. Warto odwiedzić również kompleks archeologiczny Kourion i zwieńczyć dzień wyjściem do teatru, gdzie można obejrzeć występ najlepszych miejscowych muzyków i tancerzy.

Pafos – sekrety antyku

W Pafos polecam wędrówki po zadziwiającym, skalistym wybrzeżu oraz odwiedzenie intrygujących wykopalisk archeologicznych w historycznych miejscach. Spośród wszystkich zabytków umieszczonych na liście UNESCO Pafos jest prawdziwą perłą, która może pochwalić się swoimi mozaikami. Przedstawiają one sceny z życia i mitologii antycznych Greków. Kolejną atrakcją jest spowity mgłą tajemnic i intryg Grobowiec Królów, ożywiający jałowy krajobraz doskonale zachowanymi, starożytnymi grobowcami i podziemnymi komnatami.

W Pafos możne odpocząć na zacisznych plażach, jak i tych modnych i kultowych.

Larnaka – przystań dla drzew palmowych i flamingów

Miasto oferuje odwiedzającym wiele rozrywek. Wśród krętych uliczek opasających starożytne miasto Kition natknąć się można na liczne lokalne warsztaty, rozciągające się aż do kościoła św. Łazarza – jednego z najpiękniejszych zabytków architektury bizantyjskiej na Cyprze. Niedaleko od miasta znajduje się słone jezioro z ok. 80 gatunkami ptaków wędrownych m.in. flamingami, które zatrzymują się tam od lutego do kwietnia. Migoczące jezioro otacza odwiedzany co roku przez tysiące pielgrzymów meczet Hala Sultan Tekke, z charakterystycznymi, stromymi minaretami przebijającymi przez gęstwinę palm i cyprysów.

Nadmorskie miasto przyciąga także miłośników przyrody, kitesurfingu i wielu innych sportów wodnych.

Cypr pulsuje życiem na każdym kroku, a kręte, starożytne uliczki, upstrzone urokliwymi tawernami zapraszają do środka na pyszne cypryjskie smakołyki w rytmach spokojnej muzyki z wyspy Afrodyty.

Rekomendowane hotele na Cyprze:

Coral Beach Resort & Hotel***** w Pafos

St. Raphael Resort & Marina Hotel***** w Limassol

Golden Bay Beach Hotel ***** w Larnace

Napa Plaza Hotel **** w Agia Napa

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »