Teneryfa to nie tylko największa z Wysp Kanaryjskich. Turystom zapewnia ona więcej ciekawych widoków, atrakcji, miast i miasteczek, które można zwiedzać, a także więcej kontrastów niż którakolwiek z pozostałych wysp. Zatem jest to świetna propozycja na rodzinny, świąteczny wyjazd. Zima, którą znamy w Polsce, na Teneryfie właściwie nie istnieje. Jedyne jej oznaki widoczne mogą być na szczycie wulkanu Teide (najwyższy szczyt w Hiszpanii), gdzie czasem można spotkać się z niewielkimi śladami po opadach śniegu.

Jeżeli jeszcze szukasz miejsca na świąteczny wypoczynek, które zachwyci Cię pogodą, atrakcjami i malowniczym krajobrazem, Teneryfa będzie idealnym wyborem. Co więcej, w zależności od tego, którą część wyspy wybierzesz, będziesz obcować ze specyficzną przyrodą. Południe wyspy pokryte jest piaszczystymi plażami i charakteryzuje się nieco wyższymi temperaturami niż północna jej część.

Atrakcje na Teneryfie

Stolicą wyspy jest portowe Santa Cruz de Tenerife, które zachwyca zabudową i muzeami. Najlepiej zwiedzać ją odkrytym autobusem, którego przystanki umiejscowione są przy najważniejszych zabytkach miasta. Symbolem Santa Cruz jest audytorium imienia Adana Martina Menias, byłego prezydenta Wysp Kanaryjskich. Ten supernowoczesny budynek z niezwykłą salą koncertową, wybitną akustyką i niezwykłymi organami uznawany jest za najwybitniejsze działo współczesnej architektury hiszpańskiej. Warto też zatrzymać się przy Parlamencie Kanaryjskim, Uniwersytecie de la Laguna czy na Plaza de Espana z cudownym widokiem na morze.

W rejonie Costa Adeje czy miejscowości Masca turyści również odpoczną od gwaru i będą mogli rozkoszować się otoczeniem przyrody.
Costa Adeje to popularna miejscowość wypoczynkowa znajdująca się na południowo-zachodnim krańcu Teneryfy. Costa Adeje znajduje się w popularnym regionie turystycznym, jednak w odróżnieniu od sąsiednich miejscowości stanowi spokojną enklawę przytulnych hoteli. Jednak jak przystało na ośrodek turystyczny posiada sporo centrów handlowych, restauracji i barów oraz plażę z nawiezionym piaskiem.

Natomiast Masca to wioska położona w północno-zachodniej części wyspy i jest uznawana za jedno z najbardziej malowniczych miejsc Teneryfy. Tam mieszczą się świetnie zachowane, stare tradycyjne budynki kanaryjskie. Wioska mieści się w Parku Krajobrazowym Teno. Z Masci prowadzi niezwykle atrakcyjny, czterokilometrowy szlak wzdłuż wąwozu Barranco de Masca. Wędrówka kończy się w romantycznej zatoce z plażą Playa de Masca, która dawniej służyła piratom za kryjówkę.

Będąc na Teneryfie, nie sposób nie dostrzec, choćby z dystansu, wspomnianego wcześniej wulkanu Teide. Nie można zapomnieć również o wyjątkowych plażach, jak: Playa de las Americas, czarne plaże Los Gigantes czy Las Teresitas usypana z saharyjskiego piasku, zachwycają każdego turystę.

Miejskie perełki – La Laguna, Garachico i Orotava

Na Teneryfie trzeba zobaczyć trzy miasta. Miasto sztuki, San Cristóbal de La Laguna, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachwyca w pełni odrestaurowaną starówką. W Garachico nie można się nie zakochać i nie wysączyć dobrego koktajlu na Plaza de la Libertad, w cieniu pomnika Simona Bolivara. A w Orotavie można podziwiać kolonialne rezydencje z XVII i XVIII wieku ze wspaniałymi, drewnianymi balkonami zdobiącymi przestronne wewnętrzne dziedzińce – patia. Te trzy miasta to perełki wyspy, które zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów.

 Gwiazdka Kazana na Święta

Kazan to najlepsza na wyspie restauracja z jedną gwiazdką Michelina proponująca kuchnię japońską i według krytyków kulinarnych najwybitniejsze sushi w całej Hiszpanii. Ten kulinarny raj mieszczący się przy paseo Milicias de Garachico oferuje menu degustacyjne już od 50 euro, które w zupełności wystarczy dla dwóch osób. Święta będą wyjątkową okazją do potwierdzenia Gwiazdki Michelina i degustacji wyśmienitych dań z menu restauracji.

Barraquito – boska kawa w prezencie

Święta bez barraquito to jak Gwiazdka bez prezentów. Dlatego też jest to obowiązkowy punkt programu i wizyty na Teneryfie. Barraquito na Teneryfie jest tym, czym cappuccino we Włoszech. Do mocnego naparu dodaje się słodzone, skondensowane mleko, skórkę cytrynową i obowiązkowo likier kawowy 43. I to właśnie ten likier stanowi o wyjątkowości smaku barraquito. Receptura tego alkoholu jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Wiadomo, że składa się z 43 składników. Jak głosi legenda, kochanka Krzysztofa Kolumba mieszkająca na sąsiedniej wyspie czyli La Gomerze, miała 42 mężczyzn. Kolumb był 43.

Gwarantuje, że Teneryfa będzie idealnym miejscem na udane Święta w atmosferze malowniczych krajobrazów, wielu ciekawych atrakcji i smacznej kuchni hiszpańskiej.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »