Bajecznie uformowane zatoki z turkusowym morzem i lekko przydymioną, niekiedy kującą zielenią porastającą skrawki poszarpanej linii brzegowej zawsze wzbudzały we mnie zachwyt i nieopisane uczucie spokoju i harmonii. Oglądanie obfitych w piękno panoram natury jest bardzo satysfakcjonujące i lokuje się w naszej pamięci na długo. Wyspy to dla mnie miejsca, do których uwielbiam wracać i zawsze znajduje w nich coś fascynującego, dotychczas niepoznanego. Polecam kilka wysp, które uważam za niezwykle malownicze i godne polecenia na niezapomniany wypoczynek i sielski klimat.

Zakochaj się we włoskiej wyspie – Sycylii

Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego. Stolicą wyspy jest klimatyczne Palermo. Sycylia to przede wszystkim wielonarodowe bogactwo kulturowe. Grecy pozostawili tutaj wspaniałe świątynie i teatry, a Rzymianie upiększyli miasta różnorakimi mozaikami. Architektura mauretańska to spuścizna po mieszkających tu niegdyś Arabach. Katedra Santa Maria Nuova w Monreale, katedra w Cefalu i zabytki w Palermo to niezwykłe przykłady sztuki normańskiej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wyspy Liparyjskie, zwane inaczej Eolskimi, również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, powstały wskutek wybuchów podwodnych wulkanów. Wyspy zwiedza się wodnymi taksówkami,
a największymi atrakcjami jest wciąż czynny wulkan Stromboli oraz kąpiele w siarkowym błocie na wyspie Vulcano. Natomiast w dolinie Neto tj. w Caltagirone, Militello in Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo Acreide, Ragusa i Scicli zwiedzających zachwyci architektura okresu baroku. Kilka kilometrów od Noto znajduje się również Park Narodowy Vendicari, w którym żyją różowe flamingi.  Jest tam również wiele dzikich i pięknych plaż. Trzeba pamiętać tylko, że wybrzeże Sycylii jest kamieniste, ale w San Vito lo Capo plaża jest przyjemnie piaszczysta. To modny dziś kurort sycylijski. Na wyspie życie nocne toczy się raczej jedynie wśród turystów. Znane kurorty to Taormina czy Cefalu, które oferują mnogość wieczornych atrakcji.

Sycylia to również wyspa świąt i festiwali. W Noto od kilkudziesięciu już lat odbywa się w trzeci weekend maja Wielobarwny Festiwal Kwiatów. Na wyspie jest też wiele festiwali kuchennych zwanych sagre. Sagra del Pistacchio, czyli festiwal pistacji, odbywa się w Bronte, na zboczach wulkanu Etna. Dla miłośników sportów wodnych podczas Światowego Festiwalu na Plaży w Mondello, jednej z dzielnic Palermo, można podziwiać pokazy windsurfingowe, kitesurfingowe, na katamaranach oraz w wiosłowaniu na deskach surfingowych tzw. Stand Up Paddle. Wyspa ma wiele do zaoferowania i zapewne każdy kto ją odwiedzi, będzie chciał na nią jeszcze powrócić.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »