Powiązania między historią Węgier a kinem sięgają głęboko. Już od początku XX wieku Węgry wykształciły znaczący przemysł filmowy, zasługując na uznanie dzięki utalentowanym twórcom filmowym, którzy odcisnęli piętno na świecie filmu zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Współcześnie, po Londynie, to Budapeszt jest drugim co do popularności miejscem kręcenia filmów w Europie. Obecnie turyści odkryją na Węgrzech nie tylko sztukę filmową na najwyższym poziomie, międzynarodowo uznane festiwale filmowe, ale także wiele plenerowych kin o wyjątkowych, przytulnych lub nawet retro klimatach, gdzie mogą cieszyć się magią kina na świeżym powietrzu.

Węgierski wersal

Pałac rodziny Esterházych to największy i najbardziej okazały budynek barokowy na Węgrzech, kryjący w sobie muzyczną historię. To miejsce, gdzie w letnie wieczory wciąż rozbrzmiewają koncerty, a w sali muzycznej prezentowana jest wystawa o życiu muzycznym zamku. Budynek Pałacu Esterházy to ikona Fertőd i jedna z głównych atrakcji turystycznych kraju. Rodzina Esterházy miała znaczący wpływ na historię Węgier od XVII wieku. Muzyczne życie pałacu zyskało sławę w Europie pod dyrekcją Josepha Haydna, który w 1772 roku wykonał swoją słynną Symfonię pożegnalną w tych murach. Klasyczne koncerty odgrywają tu nadal znaczącą rolę.

Muzyczni Mistrzowie: Liszt, Bartók, Kodály

Węgry mogą się poszczycić bogatą historią muzycznego geniuszu, od wirtuozowskich kompozycji na fortepianie Franza Liszta po pionierską pracę Béli Bartóka i Zoltána Kodálya w etnomuzykologii. Metoda Kodálya miała wpływ na nauczanie muzyki na całym świecie poprzez innowacyjne podejście do edukacji muzycznej.

Akademia Muzyczna im. Liszta Ferenc’a, założona przez samego Ferenc’a Liszta, jest filarem edukacji muzycznej i miejscem wspierania młodych talentów. Ten wirtuoz fortepianu, kompozytor, dyrygent, nauczyciel, autor i filantrop założył instytucję w 1875 roku. Jego credo brzmiało: „Génie oblige!” – obowiązkiem artysty jest wykorzystywanie swoich talentów na rzecz ludzkości i pielęgnowanie prawdziwego talentu. Nauczanie w Akademii opiera się na tej zasadzie, odzwierciedlając wizję swojego otwartego i wszechstronnego założyciela. Akademia Liszta z dumą pielęgnuje ciągłą tradycję znakomitych węgierskich muzyków, takich jak Liszt, Bartók, Kodály, Dohnányi, Hubay, Popper, Weiner, Ligeti i Kurtág, którzy kształtowali tradycje, styl i podejście. Można tu zwiedzać wspaniały budynek w stylu secesyjnym i uczestniczyć w koncertach.

Klasyczna Ekstrawagancja: Opera i Operetka

Węgierski krajobraz muzyczny zdobi majestatyczna opera i czarująca operetka. Od wspaniałości Węgierskiej Opery Państwowej po intymne przestrzenie teatralne, opera czaruje swoimi ponadczasowymi opowieściami i unoszącymi się ariami. Operetka zaś dodaje nutę fantazji i romantyzmu do muzycznego pejzażu. Z połączeniem muzyki i teatru prezentuje historie miłości, intrygi i dowcipu, zachwycając widzów melodią, która pozostaje w ich sercach, nawet wtedy, kiedy kurtyna już opadnie.

Symfonia Wiosny: Wielkie Kulturalne Święto Budapesztu – Festiwal Wiosenny

Budapeszteński Festiwal Wiosenny: Od pierwszej edycji w 1981 roku Budapeszteński Festiwal Wiosenny (BTF) był jednym z największych festiwali kulturalnych na Węgrzech. To coroczne, kilkudniowe wydarzenie obejmuje tradycyjne występy (muzyka klasyczna, jazz, opera, balet, teatr), wystawy, folklor i wydarzenia plenerowe. Wielodniowe święto zazwyczaj odbywa się w połowie wiosny, około równonocy wiosennej, i trwa około dwóch tygodni.

Harmonijne Wibracje poza Budapesztem

Urokliwe dźwięki Węgier rozbrzmiewają nie tylko w stolicy. Również inne miasta, takie jak Debrecen, Szeged czy Miskolc, wnoszą swój wkład w muzyczny krajobraz kraju, oferując swoje własne symfonie festiwali, koncertów i wydarzeń kulturalnych. Osoby odwiedzające mogą całkowicie zanurzyć się w pełnym życia klimacie wydarzeń, takich jak Festiwal Operowy BartókPlus w Miskolcu czy Haydneum Festival i programy organizowane w Fertődzie i Budapeszcie.

Zachęcamy do odwiedzenia nowej platformej szkoleniowej Visit Hungary, która jest  nowocześniejsza oraz jeszcze bardziej atrakcyjna dla odbiorcy. Mogą w niej Państwo znaleźć informacje o miejscach wartych odwiedzenia na Węgrzech, kuchni węgierskiej, wellness i spa, tradycji i zwyczajach (ważne zarówno dla turystów, jak i profesjonalistów), wielu zabawnych faktach, ciekawostkach, które sprawią, że powiecie „Wow, tego nie wiedzieliśmy!”, ale przede wszystkim… o narzędziach i know-how potrzebnych do promowania Węgier.

Zdjęcia/Visit Hungary

https://visithungary.com

Źródło: Aviareps

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »