Z mojej mapy romantycznych miast wybrałam również Poczdam, ok. 30 km od Berlina w Niemczech. To miasto pałaców i ogrodów, a przy okazji wspaniała propozycja na romantyczny wyjazd. W mieście znajduje się 20 pałaców i każdy przyciąga swoją niezwykłą architekturą, pięknymi wnętrzami i rozległymi parkami. Miasto pełne uroku i elegancji.

Wiele z pałaców, pawilonów oraz przypałacowych ogrodów leżących w Poczdamie oraz przy granicy berlińsko-poczdamskiej wpisano w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wymarzonym miejscem na spacer ze swoją drugą połową może być park okalający rokokowy Pałac Sanssouci, letnią rezydencję króla Prus Fryderyka II Wielkiego wybudowaną w połowie XVII wieku.  Sanssouci to wielki kompleks parkowo-pałacowy z 7 pałacami i 72 kilometrami pieszych ścieżek, który rozciąga się aż na 300 hektarach. W bezpośredniej okolicy Sanssouci znajdują się jeszcze: Bildergalerie (z kolekcją dzieł sztuki Fryderyka II Wielkiego) oraz Nowe Komnaty (Neue Kammern) i Historyczny Młyn (Historische Mühle). Na północ od pałacu można obejrzeć Ruinenberg czyli zespół romantycznych ruin obok stawu zasilającego parkowe fontanny.

Budowlę wzniósł Fryderyk II, a rozbudował Fryderyk Wilhelm IV. Północną część parku Sanssouci zajmuje Krongut Bornstedt, który stał się rezydencją brytyjskiej księżniczki i żony cesarza niemieckiego Wiktorii Koburg. Nieco bardziej na południe wznosi się Nowa Oranżeria – dowód na fascynację Fryderyka Wilhelma IV architekturą włoską.

Zachodnią ścianę parku zamyka bryła Nowego Pałacu (Neues Palais), który jest 12 razy większy od rezydencji Sanssouci i robi niesamowite wrażenie. Na południu parku możemy zwiedzić neoklasycystyczny pałac Charlottenhof (Schloss Charlottenhof) oraz nieco bliżej pałacu Sanssouci, Pawilon Chiński (Chinesisches Haus) i Łaźnie Rzymskie (Römische Bäder).

Po romantycznym spacerze w parkach i pałacach Poczdamu czas na filiżankę herbaty w klimatycznej herbaciarni chińskiej (zdjęcie poniżej) Pałacu Sanssouci lub na nastrojową kolację w jednej z restauracji w pobliżu kompleksu. W tym miejscu czas się zatrzymał, a klimat uroku i piękna pozostał.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »