Z kuchnią vege jestem związana od wielu lat, tak więc byłam bardzo szczęśliwa kiedy dowiedziałam się, że w hotelu St Raphael w Limassol będę miała duży wybór dań wegetariańskich i wegańskich:) Nie spodziewałam się jednak, że aż taki! Właścicielka hotelu, podobnie jak szef kuchni (na zdjęciu ze mną) są weganami i głównie stawiają w hotelu na menu bezmięsne, z czego ja, długoletnia wegetarianka bardzo się cieszę:)

Szef kuchni hotelu Elias Elia zaprosił mnie na lunch vege i wtedy poczułam wszystkimi zmysłami jak ważne jest, TO CO JEMY. To danie było SUPER smaczne i takie kolorowe, że samym patrzeniem czułam się najedzona. Nie wspomnę już o moich odczuciach kiedy zaczęłam się delektować jedzeniem tego dzieła. Yammy, yammy… Było mi niezmiernie miło oglądać kolorowe i zdrowe śniadania z różnorodnymi ziarnami, soczystymi owocami, świeżymi warzywami i przeróżnymi sokami…

To był raj dla mojego podniebienia:)

Trochę o kuchni vege

Wegetarianizm to w dzisiejszych czasach nie tylko dieta. To również styl życia. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie mięsa z codziennego jadłospisu. Niektórzy idą o krok dalej i całkowicie rezygnują z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (dieta wegańska). Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Trzeba tylko wiedzieć, co jeść i czego unikać, by nie narazić się na różnego rodzaju niedobory. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o diecie wegetariańskiej.

Zacznę jednak od podstaw. Nazwa „wegetarianizm” pochodzi od łacińskich słów vegetablis – roślinny i vegetare – rosnąć. Jest to sposób żywienia oparty o produkty roślinne z jednoczesnym wyeliminowaniem mięsa i znacznym ograniczeniem innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm to bardziej radykalna forma wegetarianizmu. Weganie całkowicie rezygnują z mięsa oraz produktów pochodnych, takich jak mleko, przetwory, jaja i miód. Swoje codzienne menu opierają tylko o produkty pochodzenia roślinnego.

Powody przejścia na wegetarianizm czy weganizm mogą być różne. Niektórzy kierują się względami etycznymi, religijnymi, inni ekologią lub chwilową modą. Odpowiednio ułożona dieta dla wegetarian jest także bardzo zdrowa. Przede wszystkim pozwala ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

Z szacunkowych badań wynika, że w Polsce dietę wegetariańską stosuje około trzech milionów ludzi. Ten rosnący trend można zauważyć głównie w dużych miastach. Praktycznie każda restauracja ma już w swojej ofercie osobne menu dla wegetarian. Powstają także knajpy typowo wegetariańskie, w których znajdziesz pożywne i smaczne zamienniki produktów pochodzenia zwierzęcego.

Co jedzą wegetarianie?

Jadłospis wegetarianina zależy od różnych czynników. Istotne jest to, na jaki rodzaj diety wegetariańskiej się zdecydujesz. Kluczowe znaczenie mają także Twoje indywidualne predyspozycje. Liczy się nie tylko jakość posiłku, ale również ilość i proporcje. Podczas układania diety wegetariańskiej zwraca się uwagę na: wiek, płeć, metabolizm, budowę ciała, tryb życia i upodobania smakowe. Innych składników odżywczych potrzebuje dziecko, a innych osoba dorosła. Różnice w menu pojawiają się także u kobiet i mężczyzn. Istnieje jednak uniwersalna lista produktów, którą mogą spożywać wegetarianie, decydujący się na klasyczny rodzaj diety wegetariańskiej.

Jak już wcześniej wspomniałam, dieta wegetariańska całkowicie eliminuje z codziennego menu mięso i produkty mięsne, często również ryby i owoce morza. Ten sposób odżywiania dopuszcza spożywanie:

  • produktów odzwierzęcych, takich jak mleko, masło oraz jajka, (weganie również ich nie jedzą!)
  • produktów zbożowych pełnoziarnistych,
  • warzyw i owoców,
  • nasion roślin strączkowych (przede wszystkim soi, soczewicy, ciecierzycy, grochu, bobu i fasoli),
  • tłuszczów roślinnych,
  • nasion oleistych (orzechów, pestek dyni i słonecznika)

Efekty i Zalety diety vege

Zwiększenie spożywania warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych wiąże się z poprawą funkcjonowania całego organizmu. Zmiany zauważysz nie tylko w swoim samopoczuciu, ale również w wyglądzie zewnętrznym. Ograniczenie słodyczy i produktów wysoko przetworzonych wpłynie pozytywnie na wygląd Twojej skóry oraz kondycję włosów i paznokci. Uważaj jednak na gotowe produkty wege, od których obecnie uginają się półki w wielu sklepach spożywczych. Zawsze uważnie czytaj etykiety i składy kupowanej żywności.

Wybór diety roślinnej często wiąże się ze zmianą stylu życia. Stajemy się świadomymi konsumentami, przywiązujemy większą wagę do ochrony środowiska naturalnego. Niejednokrotnie zaczynamy bardziej dbać o siebie i oprócz nowej diety wprowadzamy dobre nawyki – zwiększamy ruch i aktywność fizyczną. Bycie wegetarianinem często związane jest także z działaniami na rzecz obrony praw zwierząt, wspieraniem organizacji ekologicznych i fundacji, które podejmują walkę z głodem na świecie. Badania wykazały, że osoby na diecie wegetariańskiej zazwyczaj nie kupują kosmetyków, które były testowane na zwierzętach. Wegańskie kosmetyki to zresztą trend, który rozwija się równie silnie jak diety bezmięsne.

Wprowadź do swojej codziennej diety zdrowe i pożywne zamienniki. Po pewnym czasie przekonasz się, że było warto! Od czasu kiedy przeszłam na wegetarianizm czuje się pełna energii, w harmonii ze sobą, szczęśliwsza i z poczuciem, że nie jestem powodem, dla którego zabija się zwierzęta!

Pamiętaj, że zdrowie jest w Twoich rękach, a zdrowie to przede wszystkim zbilansowana dieta oparta na produktach roślinnych.

Serdecznie zachęcam 🙂

Źródło: maczfit.pl

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »