Zamek Książ to miejsce wyjątkowe. Jest największym zamkiem Dolnego Śląska, trzecim największym w całej Polsce i jednym z największych w Europie. To przepiękna i bardzo okazała budowla stojąca w granicach miasta Wałbrzycha.
Piastowskie początki zamku Książ sięgają 1288 roku. W średniowieczu funkcjonował jako typowy zamek rycerski, pełniący ważną rolę w systemie zamków obronnych wzdłuż granicy księstw piastowskich. Pierwotna warownia obronna, wzniesiona przez księcia Bolka I stała się z czasem rezydencją książęcą. Najbardziej znaczącą rodziną na zamku była rodzina Hochbergów, która zarządzała majątkiem przez ponad 400 lat. Jednak najsłynniejszym małżeństwem mieszkającym w zamku Książ z tego rodu był oczywiście Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy.
Wspaniałą architekturą i malowniczym położeniem ksiąskiej rezydencji zachwycali się nie tylko goście von Hochbergów, ale odwiedzający pobliskie uzdrowiska kuracjusze z całej Europy. Wśród podziwiających uroki zamkowego ogrodu był m.in. francuski dziennikarz Emile Charbois, który na łamach magazynu Figaro nazwał Książ dolnośląskim Wersalem. W podobnym tonie wypowiadała się odbywająca latem 1816 roku podróż po Śląsku księżna Izabela Czartoryska. Według Jej opinii: „Książ przedstawia jeden z najpiękniejszych widoków. Zamek, choć bardzo stary, jest zamieszkany przez właściciela;
do zainteresowania więc, jakie wzbudza jego starożytność, dołącza się przyjemność oglądania wnętrza zajmowanego przez nadzwyczaj gościnną rodzinę”.
Dziś Książ nadal skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach i miejscach zapisanych w trwałych obiektach, w przekazach czy legendach. Jak dawniej, tak i dziś goście zamku ulegają magii, wielowiekowej historii wielkich czynów, dramatów i romantycznych zdarzeń oraz tajemnic tego miejsca.
Zamek Książ jest najpiękniej położonym zamkiem w Polsce, a corocznie odwiedza go setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Zarówno jego niezwykła historia, jak i zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że w kompleksie można spędzić wiele godzin słuchając o dawnych dziejach oraz
podziwiając piękno okolicy.
Kompleks zamkowo-parkowy jest majestatyczną budowlą o zróżnicowanej architekturze i składa się z szeregu budynków. Na uwagę zasługuje trzynaście wielopoziomowych tarasów ogrodowych utrzymanych w różnorodnych stylach tematycznych, a na wschód i południe od zamku rozciąga się
125-hektarowy park z dawnym pawilonem ogrodowym wzniesionym w 1734 roku i przekształconym w XIX wieku w mauzoleum rodowe von Hochbergów.
W okolicy zamku na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się romantyczne ruiny zamku Stary Książ z końca XVIII wieku. Dawna rezydencja rodu von Hochbergów jest miejscem licznych eventów i inicjatyw kulturalnych.
Najbardziej sztandarową imprezą organizowaną w obiekcie pozostaje bez wątpienia „Festiwal Kwiatów i Sztuki”, który odbywa się w czasie corocznej Majówki. Przez kilka dni wydarzenia do zamku przybywa ponad 100 000 odwiedzających, którzy podziwiają niezwykłe aranżacja kwiatowe we wnętrzach zamkowych wykonanych przez uznanych w świecie florystów. W ten sposób Książ wita budzącą do życia wiosnę. Wydarzenie obfituje w liczne przedstawienia, występy muzyczne i taneczne oraz pokazy walk rycerskich.
Poza radosnym Festiwalem Kwiatów w zamku odbywa się również intrygujący „Dolnośląski Festiwal Tajemnic”. Wydarzenie to jest dedykowane miłośnikom kultury, historii i najciekawszych faktów dotyczących naszej cywilizacji. W trakcie imprezy uczestnicy mogą wziąć udział w kilkudziesięciu niezwykłych wykładach prowadzonych przez naukowców i poszukiwaczy przygód, wystawach stworzonych z eksponatów specjalnie wyselekcjonowanych na potrzeby festiwalu oraz
niesamowitych rekonstrukcjach historycznych, w których bierze udział ponad 40 inscenizatorów.
Na jesieni w najbarwniejszej odsłonie ze względu na mieniące się od kolorów okolicznych lasów organizowane są „Jesienne Spotkania ze Sztuką”. Ten event stanowi zderzenie różnych
form sztuki połączone z wystawami malarskimi, koncertami muzyki klasycznej, projektami multimedialnymi oraz najpopularniejszymi współczesnymi wokalistami.
Od początku 2012 roku Zamek Książ udostępnił również turystom nocne zwiedzanie… z duszą na ramieniu. Nocne Zwiedzanie Zamku jest niezwykłą przygodą, gdzie grupa uzbrojona jedynie w lampy wyrusza wraz z przewodnikiem w mroczną podróż po dawnej siedzibie Hochbergów. Poza
zwiedzaniem najciekawszych miejsc w zamku zwiedzający mają okazję zobaczyć nieudostępniane dziennie V piętro oraz podziemia na poziomie -2. W tle natomiast odbywa się prawdziwy spektakl grozy z Białą Damą i innymi mieszkańcami, którzy błąkają się po zamczysku. To wydarzenie warto zobaczyć i przeżyć.
Zamek Książ to bez wątpienia atrakcja turystyczna, którą trzeba zobaczyć, a przy okazji organizowanych wydarzeń poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca.
Tekst: Anna Molęda-Kompolt
Zdjęcia: Pixabay