Bangkok to miasto, o którym nie można zapomnieć. Mnie urzekło w nim wszystko, co zobaczyłam. Turyści znajdą tu zapewne niezliczone atrakcje. Ta azjatycka metropolia o wielu obliczach. Połączenie tradycji i nowoczesności, Wschodu i Zachodu, spokoju i pośpiechu. Miasto usiane jest 400 pięknymi, lśniącymi w słońcu buddyjskimi świątyniami. Nie brakuje tu również fascynujących pałaców i wielu innych atrakcji kulturowych. Jedno jest pewne, że Bangkok zostawia mnóstwo niesamowitych wrażeń.

W Tajlandii podstawową religią czy raczej systemem filozoficzno-etycznym jest buddyzm. Wyznaje go ok. 95% Tajów. Dominuje buddyzm theravada (mahajana związana jest z przybyszami z Chin). Podstawą buddyzmu są cztery szlachetne prawdy, objawione przez Buddę w jego pierwszym kazaniu w Benaresie. Pierwsza z nich informuje, że wszelkie bytowanie to ból i cierpienie. Druga, że źródłem cierpienia jest niewiedza, z której rodzi się pożądanie i zamykające człowieka w kręgu reinkarnacji przywiązanie do życia. Kolejna przekazuje, że istnieje metoda wyjścia z cierpienia – jest to „szlachetna ośmioraka ścieżka” – prawidłowe: pogląd, zamiar, mowa, działanie, sposób życia, wysiłek, uwaga i skupienie. Ostatnia głosi zasadę absolutnej odpowiedzialności za popełnione czyny.

Każdy wizerunek i posąg Buddy jest uważany za święty, nieważne czy mały, zniszczony, czy kiczowaty. Na posągi nie wolno się wspinać ani w jakikolwiek inny sposób okazywać im braku szacunku. Najważniejszą praktyką w tajskim buddyzmie są dobre uczynki. Prowadzi to niekiedy do zabawnych sytuacji, np. gdy pyta się Taja o drogę, ten, chcąc zrobić dobry uczynek, stara się tłumaczyć, nawet jeśli nie ma pojęcia, jak gdzieś dotrzeć. Tajowie pomagają innym, jeśli tylko mają taką możliwość, nie żądając niczego w zamian. Wierzą, że dobre uczynki są niezbędne, by kiedyś odrodzić się w wyższej formie wcielenia.

Świątynie i pałace

Bangkok szczyci się dużą liczbą fascynujących świątyń. Wiele z nich można znaleźć w Rattanakosin w zachodniej części miasta. Teren ten jest nazywany wyspą, ale został włączony do obrębu miasta. Wizyta w Rattanakosin pozwala zobaczyć wiele atrakcji skupionych w niewielkiej odległości.

Wielki Pałac i świątynia Wat Phra Kaeo (Świątynia Szmaragdowego Buddy)

Kompleks Wielkiego Pałacu składa się z licznych bogato zdobionych świątyń i budynków wzniesionych w różnych stylach architektonicznych. Złote liście, lśniące kafle i wizerunki Buddy zachwycają na każdym kroku. Świątynia Wat Phra Kaeo jest skarbnicą tajskiej sztuki. To właśnie tam znajduje się Szmaragdowy Budda – najbardziej czczony wizerunek w Tajlandii. Jednak kompleks Wielkiego Pałacu ma znacznie więcej atrakcji. Warto zwłaszcza wymienić pawilon królewskich dekoracji i monet, gdzie można podziwiać królewskie regalia, odznaczenia, medale i monety z początku XI wieku.

Wat PHO ( Świątynia Leżącego Buddy)

Ta największa i najstarsza (XVI wiek) świątynia w Bangkoku sąsiaduje z kompleksem Wielkiego Pałacu. Na zwiedzających czeka słynny Leżący Budda z 1832 roku. Długi na 46 metry i wysoki na 15 metry pozłacany Budda ma oczy i stopy inkrustowane masą perłową. Posąg ilustruje wejście Buddy w stan nirwany. Na podeszwie stopy zobaczyć można 108 cech prawdziwego Buddy i stopni buddyjskiego oświecenia. Wat Pho było także pierwszym ośrodkiem edukacji publicznej w Królestwie. Obecnie służy za ważne centrum nauczania i zarządzania tradycyjnym masażem tajskim.

Wat Arun ( Światynia Świtu)

Słynna świątynia znajduje się po stronie Thon Buri rzeki Menam, naprzeciwko Wielkiego Pałacu. Łatwy dojazd zapewniają łodzie z Bangkoku. Świątynia pochodzi z okresu Ayutthaya i została rozbudowana przez Króla Ramę II i Ramę III. Za panowania Króla Ramy IV świątynia przeszła renowację. W świątyni przez krótki czas znajdował się Szmaragdowy Budda, zanim Król Rama I zbudowal Wieli Pałac i świątynię Wat Phra Kaeo w Bangkoku.

Symbolem tej świątyni jest 79-metrowa masywna pagoda „Phra Prang” oraz cztery mniejsze pagody na każdym roku. Główna pagoda została ozdobiona kawałkami porcelany, która lśni w słońcu.

Pomimo swojej nazwy najlepiej prezentuje się późnym popołudniem, gdy słońce zachodzi na czerwonym niebie za świątynią.

Dojazd do Świątyni Świtu umożliwiają regularne rejsy łodzią z molo Tha Tian przy południowo-zachodniej części Wielkiego Pałacu i Wat Phra Kaeo. Łodzie ekspresowe Chao Phraya zatrzymują się przy molo Tha Tian. Oferują kilka tras zwiedzania kanałów w Thon Buri, w tym świątynie.

Wat Traimitr (Świątynia Złotego Buddy)

Świątynia znajduje się na końcu Yaowarat Road w Chinatown. Mieści się w niej nadzwyczajny 700-letni wizerunek siedzącego Buddy, wykonany z 5,5 tony złota. W pewnym momencie cenny posąg został pokryty tynkiem i dopiero po jego zerwaniu odkryto zaskakującą niespodziankę. Okazało się, że posąg składa się w całości ze złota. Obecnie stanowi ważny i święty wizerunek Buddy, który zachwyca wyjątkowym pięknem.

Wat Benchamabophit (Marmurowa Świątynia)

Ta unikalna marmurowa świątynia została zbudowana w okresie panowania króla Chulalongkorna (1868-1910). Zachwyca klasycznymi proporcjami i europejskimi wpływami przejawiającymi się w witrażach i wykorzystaniu marmuru z włoskiej Carrary. Świątynia mieści wspaniałą klasztorną kolekcję wizerunków Buddy z brązu, a wielu uważa ją za jedną z najlepszych na świecie pod względem kunsztu i architektonicznego splendoru. Co roku przyciąga wielu odwiedzających z całego świata i zachwyca swoim pięknem.

Wat Suthat

Świątynia ta słynie z wyszukanych murali kunsztownych rzeźb w drewnie na panelach drzwiowych z czasów panowania Króla Ramy II. Sala nauk zachwyca kolekcją złoconych wizerunków Buddy. Świątynia została zbudowana na początku XIX wieku. W każdym z czterech narożników znajduje się mniejsza kaplica.

Główny wizerunek Buddy – Phra Si Sakayamuni – został odlany w okresie Sukhothai (1238 – 1438). Ośmiometrowy posąg na sześciometrowym cokole jest największym odlewem z brązu w całym królestwie. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych wizerunków Buddy w Tajlandii. Krużganki świątyni są przyjemnie ciche i ozdobione licznymi wizerunkami Buddy.

Wat Saket (Złota Góra)

Położona niedaleko Ratchadamnoen Avenue świątynia wyróżnia się 58-metrową stupą zwieńczoną złotą kopułą. Znajduje się tam relikwia Buddy. Zwiedzający mogą wspiąć się na kopułę po 318 stopniach. Przed wejściem na kopułę warto przyjrzeć się Tajom podczas składania kwiatów, zapalania zniczy i oddawania hołdu wizerunkom Buddy. Pomieszczenie pod kopułą pachnie drzewem sandałowym i kadzidłem i przyciąga tłumy Tajów. Wspinaczka na szczyt stopniowo odslania coraz lepszy widok na świątynię i panoramę Bangkoku. Na szczycie budowli można podziwiać złotą kopułę pokrytą w całości małymi, słotymi kwadratami. Odbijają one promienie słoneczne, co doprowadziło do nadania przydomka „Złota Góra”.

Po każdej stronie kwadratowego tarasu rozciąga się panoramiczny widok na Bangkok, zwłaszcza na Rattanakosin, gdzie mieści się Wielki Pałac i inne zabytki. Złota Góra oczywiście przyciąga tłumy turystów. Jej kopuła zapewnia niezwykłą i przyjemną chwilę wytchnienia w tętniącym życiem mieście.

Wat Ratchanatdaram

Świątynia znajduje się za Pomnikiem Pamięci Króla Ramy III przy Ratchadamnoen Avenue i jest uważana za jedną z najbardziej oryginalnych świątyń w Bangkoku. Została zbudowana w okresie panowania Króla Ramy III. Świątynia obejmuje wykonaną z metalu pagodę Loha Prasat w kształcie piramidy, której inspiracją była świątynia na Sri Lance. Loha Prasat liczy 36 metrów wysokości i ma aż 37 iglic. Jest jedyną zachowaną świątynią tego typu na świecie. Przed świątynią wzniesiono pomnik pamięci Króla Ramy III oraz Pawilon „Maha Chetsadabodin”, w którym odbywają się oficjalne ceremonie powitalne dla przywódców państw. Po przeciwnej stronie świątyni wznosi się twierdza Mahakan, która stanowi element dawnych murów miejskich.

Wat Indhara Wihan i Wat Bang Oi Chang

Przy Wisutkasat Road wznosi się świątynia z imponującym, 32-metrowym posągiem stojącego Buddy. Pozostałe budynki należące do kompleksu świątynnego także zasługują na uwagę. Natomiast Świątynia Wat Bang Oi Chang mieści 200-letni odlew odcisku stopy Buddy, który został znaleziony przez Phrę Khru Nawę Kam Kosona (pierwszego opata świątyni) podczas podróży po prowincji Phitsanulok w 1986 roku.

Tajowie są bardzo dumni ze swej stolicy i nazywają swoje miasto:

„Miasto aniołów, rezydencja Szmaragdowego Buddy, miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu”.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »