Singapur to państwo – miasto położone w Azji Południowo – Wschodniej na krańcu półwyspu Malajskiego. Jego powierzchnia wynosi około 720 km². Singapur został założony w 1819 roku przez przedstawiciela Kompanii Wschodnioindyjskiej , Sir Stamforda Rafflesa i obecnie rozwija się jako niepodległe i bardzo nowoczesne miasto. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana jest również nazwa Miasto Lwa.

Warto podkreślić, że Singapur jest jednym z najmniejszych i najzamożniejszych państw na świecie, które słynie z ważniejszych światowych portów. Pomimo swoich europejskich korzeni Singapur jest fascynującą mieszanką kulturową wpływów malajskich, chińskich i hinduskich. Zamieszkuje go około 5,5 mln ludności, a jego mieszkańcami są Chińczycy, Malajowie, Hindusi oraz Europejczycy. Najliczniejszą grupę wyznaniową stanowią Taoiści (ok. 30%), stosunkowo liczni są także buddyści, a następnie muzułmanie, chrześcijanie i hinduiści.

Miasto znane jest dzisiaj z restrykcyjnego prawa, pedantycznego porządku i precyzyjnej organizacji. Gorący klimat, egzotyczne jedzenie, zachwycające parki i ogrody botaniczne oraz zakupowe i rozrywkowe centrum tego regionu Azji – to właśnie Singapur. Miasto zachwyca, fascynuje i ma wiele niepowtarzalnych atrakcji wartych zobaczenia. Zapewne każdy znajdzie tu coś dla siebie i dla swoich zmysłów.

Serce Singapuru stanowi najdłuższa rzeka Kallang o długości 10 km i ulokowane wokół niej dzielnice. Pomimo małych rozmiarów, miasto oferuje unikalną mieszankę rozrywki i sztuki odzwierciedlającą wpływy wielu kultur żyjących obok siebie na jednej wyspie.

Na uwagę zasługuje tu historyczna dzielnica kolonialna, w której znajduje się wiele interesujących zabytków w stylu wiktoriańskim. Ulice przepełnione są pomnikami upamiętniającymi historię Singapuru. Na jednej z nich znajduje się kościół ormiański z 1835 roku, który jest najstarszym budynkiem w mieście. Nieopodal wyrasta katedra Dobrego Pasterza oraz anglikańska katedra św. Andrzeja z 1861 roku. Zbudowana została w stylu neogotyckim, a jej białe ściany i kolorowe okienne witraże tworzą bardzo wyjątkowy duet warty zobaczenia.

Do zabytków z czasów kolonialnych należy również odlana z brązu statua Thomasa Stamforda Rafflesa – założyciela miasta nazywanego często „Ojcem Singapuru” oraz budynek Ratusza (City Hall). Ciekawymi atrakcjami w tej dzielnicy są 13-metrowa fontanna wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa jako największa na świecie oraz Merlion – pół-lew i pół-ryba – symbol Singapuru. Oprócz zabytków z czasów kolonialnych znajdują się tu również gmachy rządowe, kościoły, oraz drapacze chmur dominujące w architekturze miasta. Ogromne centra handlowe połączone są siecią klimatyzowanych i podziemnych przejść, w których znajdują się różnorakie sklepy. To prawdziwy raj dla osób lubiących robić zakupy.

Nieco odmienną częścią miasta od historycznej dzielnicy jest sąsiadująca z nią Orchard Road. Przeważają w niej centra finansowe, ambasady, wysokie biurowce oraz luksusowe hotele, jak chociażby Marina Bay Sands zlokalizowany na nabrzeżu. Oferowanymi atrakcjami oraz standardem pokojów zdobył uznanie zamożnych turystów z całego świata. Jest również miejscem największych wystaw międzynarodowych. To kompleks trzech 55-piętrowych wieżowców połączonych jednym dachem z najdłuższym na świecie podwyższonym basenem. Znajduje się on na wysokości ok. 200 metrów i sprawia wrażenie statku stojącego na redzie. Dla wielu gości jest nie lada przyjemnością oraz turystyczną wizytówką Singapuru, a widok z basenu jest imponujący.

Polecam udać się tam wieczorem, aby podziwiać wielobarwną i niepowtarzalną panoramę miasta. Niewątpliwą atrakcją Marina Bay Sands są jej różnorodne i tropikalne ogrody z roślinnością z całego świata oraz wspaniały pokaz łączący światło, wodę i dźwięk. Niesamowite przedstawienie z wykorzystaniem kolorowych laserów robi ogromne wrażenie na odwiedzających, a krótki film z muzyką poważną w tle wyświetlany jest na wodzie tryskającej wprost z zatoki.

Imponujące Ogrody (Gardens by the Bay) zajmują ponad 100 hektarów powierzchni i zostały zaprojektowane przez wielu znakomitych architektów, inżynierów i ogrodników z różnych stron świata. Warto podkreślić, że w 2015 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogrody w dużej mierze ukryte są pod dwoma wielkimi szklanymi kopułami – kwiatowy dom (Flower Dome) oraz deszczowy las (Cloud Forest). W każdej z nich stworzono określone warunki klimatyczne tak, aby można w nich podziwiać różnorodną roślinność z różnych zakątków całego świata. Deszczowy las zachwyca tropikalnym górskim klimatem, gigantycznym wodospadem i licznymi zawieszonymi w powietrzu kładkami, które prowadzą w głąb ekspozycji, niczym do zaginionej krainy.

Pod kopułą kwiatowego domu można podziwiać ogrody z roślinnością śródziemnomorską, rośliny z Australii, Ameryki Południowej i Afryki, a zarazem odpocząć od panującego w mieście upału. Na uwagę zasługują również w tym miejscu metalowe drzewa od 25 do 50 metrów wysokości porośnięte bujną roślinnością. Ich metalowo- szklane konstrukcje połączone są pomostem, którym można spacerować niemal wśród koron tych futurystycznych drzew. Z nich rozciągają się wspaniałe widoki na cały ogród i malowniczą zatokę, a wieczorem wielobarwne światła rozświetlają niebo nad Singapurem. Jestem przekonana, że te widoki na długo pozostaną w pamięci zwiedzających to niepowtarzalne i magiczne miejsce, które gorąco polecam zobaczyć.

Singapur to interesujący dialog Wschodu z Zachodem. Z jednej strony znajdują się tu nowoczesne biurowce, centra handlowe i rzesze biznesmenów, a z drugiej – obok języka angielskiego usłyszymy egzotyczne nuty chińskiego, malajskiego, hinduskiego i singlish – oparty na angielskim język kreolski.

O Singapurze mówi się, że to Azja w pigułce. Uważam jednak, że to cały świat w pigułce. To miasto, które zachwyca i w dzień, i w nocy. Oferuje do zwiedzania piękne zabytki i tysiące wspaniałych wrażeń.

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »