Costa Blanca (zwana Białym Wybrzeżem) to region  turystyczny obejmujący fragment wybrzeża Morza Śródziemnego o długości ok. 244 km. Położony jest w prowincji Alicante, w regionie Walencja i rozciąga się od Pilar de la Horadada na południu do miasteczka Denia na północy. Ze względu na niezwykle urozmaicony i urokliwy krajobraz, malownicze pasma górskie, piaszczyste plaże oraz słone jeziora, Costa Blanca uznawana jest za jeden z najatrakcyjniejszych regionów hiszpańskiego wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięcza białym, szerokim plażom, kwitnącym kwiatom migdałowca oraz malowniczym, bielonym domkom. 

Białe Wybrzeże można podzielić na dwie części: Marina Alta czyli Wysokie Wybrzeże na północy, gdzie linia brzegowa jest bardzo urozmaicona i zachwyca malowniczymi zatoczkami, jaskiniami oraz górami schodzącymi do samego morza oraz południowa część – Marina Baixa czyli Dolne Wybrzeże charakteryzująca się długimi i  pięknymi plażami otoczonymi turkusową wodą.

Na Costa Blanca panuje idealna pogoda na spędzenie wymarzonych wakacji zarówno w lecie , jak i zimą. Występuje tu ponad 300 słonecznych dni w ciągu roku, co przyciąga rocznie setki turystów i spełnia marzenia każdego, kto nie lubi zimnych, śnieżnych dni, a woli je spędzić na słonecznej, piaszczystej plaży. Costa Blanca jednym słowem to raj dla wielbicieli słońca, jak również doskonała propozycja dla tych, którzy turystyczny zgiełk wolą zamienić na święty spokój.

Na Costa Blanca każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Najsłynniejsze miejscowości to pełne rozrywek Benidorm, nazywane hiszpańskim Las Vegas, Alicante, tzw. Miasto Światła, Villajoyosa zwana Radosnym Miastem oraz palmowe Elche i wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Wymarzone wakacje na Costa Blanca nie muszą ograniczać się tylko do wizyty w jednym mieście. Szczególnie jeśli zaplanuje się dłuższy urlop, warto wziąć pod uwagę możliwość zatrzymania się w kilku różnych miastach i miasteczkach, aby jeszcze lepiej poczuć klimat całego wybrzeża.

Warte odwiedzenia  są również urokliwe miasteczka na północy wybrzeża Altea oraz Calpe ze starym miastem, białymi domkami, jak również piękną promenadą z wieloma restauracjami oraz kafejkami z pyszną cafe cortado. Tam czas zatrzymał się w miejscu, a przepiękne widoki nie pozwalają ruszyć dalej. Na uwagę zasługuje również miasto Torrevieja i La Mata z wieloma promenadami, malowniczymi krajobrazami oraz zdrowym mikroklimatem dzięki pobliskim jeziorom solnym (Laguna Rosa oraz Laguna de La Mata).  

Miłośników lokalnych świąt, regionalnej kuchni i architektury  o wielokulturowym rodowodzie zachwyci Murcia z XIX-wiecznym kasynem  z arabskim patio (Real Casino de Murcia) – symbolem miasta.  Ta część regionu Murcia obfituje w przepiękne, wielokilometrowe plaże i laguny, wśród których wyróżnia się najefektowniejsza z nich lazurowa Mar Menor (Morze Mniejsze) słynąca m. in. ze znakomitych warunków do nurkowania i windsurfingu, nazywana „największym basenem na świecie”. W pobliżu znajduje się wart jednodniowej wizyty Park Regionalny Salin i Piasków San Pedro del Pinatar, z leczniczymi błotami oraz różowymi flamingami, które przylatują tam na kilka miesięcy w roku. Najwięcej można ich spotkać pod koniec lipca.  

Dla miłośników aktywnego wypoczynku Costa Blanca oferuje liczne parki rozrywki, pola golfowe, kluby żeglarskie oraz możliwość uprawiania sportów wodnych. Urlop na pełnym atrakcji wybrzeżu Costa Blanca, wśród ciepłych promieni słońca, wspaniałych zabytków, pachnących drzew owocowych i złocistych plaż, na pewno jest tego warty.

Mnie to wybrzeże urzekło tak bardzo, że kupiłam apartament w Torre La Mata k. Torrevieja i jestem szczęśliwa, że mogę tam pojechać w każdej chwili oraz zachwycać się szumem morza, pysznym jedzeniem oraz najlepszym mikroklimatem w Europie. Dogodny dojazd z lotniska w Alicante jest dodatkowym atutem dla podróżujących z Polski.  

O autorze

Od zawsze jestem związana z turystyką, a podróże są moją największą pasją.
Kocham podróżować, odkrywać nowe miejsca, poznawać kultury i ludzi:)
Odkrywanie świata to jedna wielka życiowa lekcja, która uczy determinacji, kreatywności, cierpliwości, a przede wszystkim siebie:)

Możesz również cieszyć się:

Translate »